Македонија вечера со прв натпревар на СП во ракомет

Четврток, 14 Јануари 2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва го игра првиот натпревар на Светското првенство во Египет против селекцијата на Шведска.

Подмалдената Македонија вечерва ќе се соочи со ослабената Шведска која во нашата група важи за најопасна репрезентација, бидејќи скандинавскиот тим е далеку најтрофеен и најуспешен.

Македонија предводена од Лазаров, Стоилов, Пешевски, голманот Митрески и сите останати момци вечерва треба да го покаже најдоброто и да дојде до прва победа над шведскиот состав. Швеѓаните на Светското првенство во Египет останаа без Екберг, Нилсен, двајцата Нилсон, Апелгрен, Арнесон, Јепсон, Линдског и Лагергрен.

Овој мундијал во Египет кое ќе биде специјален за нашиот капитен, лидер Кире Лазаров затоа што токму во Египет пред 22 години го имаше својот прв настап за Македонија на големите натпреварувања и на 19 годишна возраст го постигна првиот дебитантски гол на мундијата против Саудиска Арабија.

Натпреварот ќе започне во 20:30 часот и ќе може да се следи на МРТ-1 и МРТ-3.

Македонија на ракометниот Мундијал во Египет ќе игра во групата Г со домаќинот Египет, Шведска и Чиле. Спортското доживување ќе трае од 13 до 31 јануари.

Распоред на натпревари на МК репрезентацијата:

14.01.2021 Македонија – Шведска 21:30 часот
16.01.2021 Македонија – Египет 19:00 часот
18:01.2021 Македонија – Чиле 16:30 часот

Целиот распоред на ракометниот мундијал и преносите на МТВ:

СРЕДА, 13.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 21.30 ЕГИПЕТ – ЧИЛЕ (снимка од 18.00)

ЧЕТВРТОК, 14.01.2021
MТВ-1 + МТВ-3 15.30 БЕЛОРУСИЈА – РУСИЈА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 МАКЕДОНИЈА – ШВЕДСКА
МТВ-1 + МТВ-3 22.15 НОРВЕШКА – ФРАНЦИЈА (снимка)

ПЕТОК, 15.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 ТУНИС – ПОЛСКА

САБОТА, 16.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 15.30 БЕЛОРУСИЈА – Ј.КОРЕЈА
МТВ-1 18.00 МАКЕДОНИЈА – ЕГИПЕТ
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 РУСИЈА – СЛОВЕНИЈА (снимка од 18.00)

НЕДЕЛА, 17.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 ХРВАТСКА – АНГОЛА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 ПОЛСКА – ШПАНИЈА

ПОНЕДЕЛНИК, 18.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 15.30 МАКЕДОНИЈА – ЧИЛЕ
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 СЛОВЕНИЈА – БЕЛОРУСИЈА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 НОРВЕШКА – АВСТРИЈА

ВТОРНИК, 19.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 ХРВАТСКА – КАТАР
МТВ-1 +МТВ-3 20.30 ГЕРМАНИЈА – УНГАРИЈА

СРЕДА, 20.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ЧЕТВРТОК, 21.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ПЕТОК, 22.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

САБОТА, 23.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

НЕДЕЛА, 24.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ПОНЕДЕЛНИК, 25.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

СРЕДА, 27.01.2021
15.00 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 27. ИЛИ 31.МЕСТО – *ако игра МКД
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 25. ИЛИ 29.МЕСТО – *ако игра МКД
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ – * ако МКД не игра за 25 или 29 м.
20.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ
22.15 МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ (снимка од 20.30)

ПЕТОК, 29.01.2021
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ПОЛУФИНАЛЕ
20.30 МТВ-1 + МТВ-3 ПОЛУФИНАЛЕ

НЕДЕЛА, 31.01.2020
14.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 3.МЕСТО
17.00 МТВ-1 + МТВ-3 ФИНАЛЕ

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.