Новак е новиот тениски крал!

Сабота, 06 Февруари 2021

Српскиот тенисер и прв рекет во светот Новак Ѓоковиќ, за месец дена, точно на 8-ми март, ќе влезе во 311-та недела како е на врвот на „ATP“ листата и ќе стане рекордер! Тое ќе го смести во историјата на „Белиот спорт“ како првак кој најдолго се задржал на врвот на светската тениска листа на рекордери.

Србинот тогаш ќе ја комплетира 311-та недела на чело на ATP листата и така ќе го сруши рекордот кој досега го држеше Роџер Федерер.

Ѓоковиќ во овој момент има 12.030 бодови, додека Надал е второпласиран со 9.850, па дури и Доминик Тимот би можел да го загрози со 9.125.

Без оглед што не играл една година, рангирањето на Федерер е 'замрзнато' поради новите правила, па тој е на 5-то место и ќе се обиде дополнително да ја подобри таа позиција кога ќе се врати на терен на 8-ми март, токму на денот кога Ѓоковиќ ќе го престигне.

Инаку Ноле првпат на чело на „ATP“ листата бил на 4-ти јули, 2011-та година, па доминацијата траела цела деценија.

Ноле важи за спортист на публиката. Тие него го поддржуваат, тој ним автограми и рекорди на кои се радуваат.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.