Џоковиќ го освои 9-от победнички пехар на Австралија Опен

Недела, 21 Февруари 2021

Новак Џоковиќ утрово извојува победа на Австралија опен и ова е негова 18-та по ред титула на грен слем турнири.
33-годишниот Србин го победи Даниил Медведев во прав сет со 3:0 и ја освои деветтата титула во Мелбурн.

Неговото годишно патување во Мелбурн носи толпи обожавателски пораки од неговата родна Србија. Го враќа на тврдите терени кои тој најмногу ги сака. И почесто отколку што посакуваат неговите противници тој доаѓа со голем трофеј. Длабоко во втората деценија од својата кариера, Австралија опен сè уште ја чувствува како дома, по публиката, пехарите, напредокот кон историскиот тениски врв.

Мелбурн беше местото каде што Џоковиќ го освои својот прв грен слем турнир во 2008 година и во неделата, тоа беше местото каде што го освои 18-от во својата кариера, крстосувајќи до победата со 7:5, 6:2, 6:2 над Даниел Медведев од Русија во Арената Род Лејвер. Сега заостанува зад Роџер Федерер и Рафаел Надал со само два трофеја за историски рекорд на сите времиња во машкиот тенис на ГренСлем рекорди.

Нагласената победа му донесе на 33-годишниот Џоковиќ, невидена деветта титула во Австралија опен во 17 гостувања на турнирот, кој отсекогаш го нарекувал свој фаворит. Тој никогаш не загубил таму во финале. Само Надал има поинтимна врска со тениски турнир, освојувајќи го Ролан-Гарос запрепастувачки 13 пати.

„Колку повеќе победувам, толку подобро се чувствувам и се враќам секоја година“, рече Џоковиќ пред финалето. Љубовната врска продолжува“ -порача тој.

Ноле на својата официјална фејсбук страница се пофали за освоениот 9 пехар на Автралија Опен.

❤️❤️❤️9️⃣ #AusOpen

Posted by Novak Djokovic on Sunday, February 21, 2021
Денешната негова победа ја одбележа и „US Open Tennis Championships“ со потсетување на неговите 18 освоени Грен слема. Tenis TV ја одбележа деветата победа на Џокович на Австралија Опен и оцени дека Новак едноставно не можеше да загуби од Медведев.

9-0 in Aus Open finals ???? Novak Djokovic simply doesn't lose in Melbourne...

Posted by Tennis TV on Sunday, February 21, 2021
И, ова е прегратката на споделената радост за победата.
Posted by Novak Djokovic on Sunday, February 21, 2021

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.