Топ Новости

Додека дишам се надевам - трка за болни од Пулмонална Хипертензија

Вторник, 26 Ноември 2019

Здружението на граѓани на лица со пулмонална хипертензија „Момент плус“ од Гевгелија во соработка со општините од регионот и Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ организираат хуманитарна трка посветена за лицата со ова ретко заболување, со пораката: „За здив, за лек, за надеж за пациентите со Пулмонална Хипертензија. Секој заслужува подобар живот“, порачуваат организаторите.

Трката ќе се изведува низ територијата на три општини од регионот. Ќе започне од Валандово, ќе продолжи низ Богданци, преку населените места Стојаково и Богородица и ќе заврши со пристигнвање на тркачите во Гевгелија. Целата траса е долга 35 километри. Стартот е закажан на 1 декември (недела) во 10:00 часот во Валандово, до 12:30 се очекува да пристигнат во Богданци, а кон 14 часот да пристигнат на целта во Гевгелија.

Ова е втора хуманитарна трка во Гевгелија организирана од „Момент плус“ со цел да се укаже на потребата од навремена дијагностика и лекарски третман за сите заболени од оваа ретка но опака болест, за која терапискиот третман е особено скап.
Учесниците, тркачи, се ултра маратонци од Македонија, а меѓу нив и редовната поддржувачка на сите трки Валентина од Богданци и тркачи од новоформираниот Атлетски клуб „7-ми Ноември“ Гевгелија.

Покровители на трката „Додека дишам сенадевам“ се општините Гевгелија, Богданци и Валандово, како помагатели се јавуваат „Синотип“ и хотел „Скај“, а медицинската подршка е на „Ројал Медика“.

Организаторите на трката „Dum Spiro Spero* (Додека Дишам Се Надевам) очекуваат гевгеличани да ги дочекат тркачите кои треба да пристигнат во недела околу 14 часот на градскиот плоштад и на таков начин да ја дадат својата поддршка кон хуманитарната спортска манифестација за видливост на проблемот на болните со Пулмонална хипертензија.


Last modified on Вторник, 26 Ноември 2019 - 21:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.