Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Тимот на „Ин-Трејд“ победик на Новогодишниот „Есперо“ турнир во Гевгелија

Среда, 08 Јануари 2020

Викендов (на 4-ти јануари) заврши традиционалниот „ЕСПЕРО“ - новогодишен турнир во мал фудбал во Гевгелија на кој учество зедоа 24 екипи од 12 наслени места од Гевгелија и регионот, со следниот финален пласман:
Прво место: „Ин трејд“ Гевгелија
второ место: „МЕМ Вочар“ Гевгелија
трето место: „Алупласт ПЕГО агрофруит“ Јосифово
четврто место: „Ресторан Крим“ Гевгелија.

Првопласираниот тим на „Ин-Трејд“ го совлада „Мем вочар“ со резултат 1:0 и освои награден фонд од 120.000 денари. Поразениот тим во финалето за освоено второ место доби 80.000 денари. Третото место го освои екипата на „Алупласт ПЕГО Агрофруит“ од Јосифово која со 3:2 славеше во дуелот со „Ресторант Крим“, за кој следуваше парична награда од 40.000, а поразениот утешна награда од 20.000 денари.

Поединечниот ангажман на теренот во конкуренција најдобар играч, голман и голгетер повторно беа воочени и прогласени од редовите на првите три екипи од финалето на турнирот, Така, за пожртвуваноста на теренот, наградата за најдобар фудбалер му припадна на Мартин Тодоровски од победничката екипа „Ин трејд“. Наградата за најдобар голгетер ја понесе Марјан Костадинов од екипата на „Алупласт Пего Агрофруит“, а најдобар голман беше Едо Прелевиќ од екипата на „Мем Вочар“.

Новогодишниот турнир во мал фудбал „Есперо 2019/20“ и годинава по традиција го организираше ФК „Кожуф“ од Гевгелија, под покровителство на Општина Гевгелија.

На двонеделниот фудбалски празник во Гевгелија, на Новогодишниот турнирот во мал фудбал „Есперо 2019/2020“ учествуваа покрај сениори и јуниори и цицибаните на ФК „Кожуф“ под водство на бојана Ивановска, и тоа од: Гевгелија, Кавадарци, Возарци, Богданци, Моин, Богородица, Негорци, Скопје, Долни Дисан, Фурка, Чалакли и Јосифово. Аплаузи за учесниците, пехари и награди за победниците и спортски потстрек за нови успеси за сите до следниот турнир во мал фудбал во Гевгелија.


Last modified on Среда, 08 Јануари 2020 - 16:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.