Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Седум врвови во зимски услови искачени од ПСК „Двете уши“ во јануари

Понеделник, 03 Февруари 2020

Планинарски спортски клуб „Двете Уши“ новата година ја започна со искачување на врвови на Кожуф планина. Искачени се седум врвови во текот на месец Јануари.
Предизвикот на овој млад планинарски спортски клуб во текот на зимската сезона на остварувања да не ја замре активноста, пред се' поради присуството на за нас питомата зима на југот, но и секогаш присутните изненадувања, а пред се уживања што ги пружаат патешествијата и искачувањата на нашата блиска планина Кожуф.

Вообичаен термин на планинарските мисии се викендите, а во текот на четирите јануарски викенди, членoвите на ПСК „Двете уши“ оствариле искажувања на седум врвови на Кожуф.
Во дневникот на истварувањата се нотирани:
- успешното искачување на врвот „Двете Уши“ 1. 766м.н.в на 04.01.2020 од Смрдлива Вода 650 мнв,
- потоа следуваше „Чичи Каја“ 1.767м.н.в 05.01.2020 исто така од Смрдлива Вода 650 м.н.в,
- К92 и Зелен Брег лоцирани на 2.166 м.н.в на 07.01.2020 со стартно место од околу 1.000 м.н.в,
- Од Алчак 1.650 м.н.в ги искачувавме врот „Порта“ местен на висина од 2.097 м.н.в на 15.01.2020 ,
- Се извишивме и до „Мала Рупа“ 2.004 м.н.в 19.01.2020 и
- на 26.01.2020 врвот „Ѕена“ 2.067 м.н.в. кој што планинарите го искачиле заедно со врвот „Зелен Брег“ 2.166 м.н.в.

Седум врвови искачени во зимски услови на Кожуф планина во месец Јануари беше нашиот предизвик кој успешно го остваривме и е знак за старт на успешна 2020 година, изјавуваат од раководството на ПСК „Двете уши“.

Скромните почетоци, а високите остварувања со над 70 реализирани акции во текот на 2019 и интензивниот старт на 2020 го најавува ангажираниот годишен акцијашки план на планинарски остварувања на членовите на ПСК „Двете уши“ од Гевгелија. Препознаени по својата посветена планинарска мисија годинава исто како и лани ПСК „Двете уши“ станаа дел од годишната програма за поддршка на спортот во Општината која значи локална буџетска финансиска поддршка за нивните понатамошни програмски остварувања.


Last modified on Понеделник, 03 Февруари 2020 - 17:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.