Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Вучери од Агенцијата за млади и спорт за 2020

Среда, 12 Февруари 2020

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата на спортски клубови и други правни субјекти кои добија ваучери за користење средства за развој на спортот, преку организација на спортски натпревари, манифестации и првенства.

Од 454 спортски клубови од сите области на спортот застапени во државата се наоѓаат и четири клубови од Гевгелија, два од Богданци.

Во групата „А-Олимписки спортови“ се најдоа гевгелиски клубови: ФК „Кожуф“ со 2.400.000 денари (ваучер издаден од 10.02.2020 год.), КК „Кожув“ со ваучер од 8.900.000 денари, РК „Партизан“ добива ваучер од 800.000 денари и Женскиот ракомерен клуб ЖРК „Гевгелија“ ваучер од 900.000 денари.
Вкупната вреност на спортските ваучери од Агенцијата за млади и спорт за гевгелиските клубови за 2020 е 13.000.000 денари, што е двојно повеќе од вредноста на одвојувањата за спорт што ги доделува општина Гевгелија на овие клубови за годинашните спортски активности.

Од општина Богданци на листата на АМС се наоѓаат Ракометниот клуб „Младост“ од Богданци кој добива ваучер од 1.000.000 денари. Од групата „индивидуални спортови“ ваучер за спорт добива и Стрелачкиот клуб „Магнум“ од Богданци со износ од 400.000 денари.

Од општина Дојран ваучер е доделен и на Спортскиот Центар „Истатов“ во вредност од 900.000 денари.

Oваа мерка „доделување ваучери за спорт“ финансиски е тешка околу 10 милиони евра. Со овие средства државата ќе ги помага спортските федерации и клубови откажувајќи се од толкава сума на даночните приходи што ги должат даночните обврзници (фирмите) кои ќе одлучат средствата да ги наменат за спортсите екипи и клубови користејќи ги одредбите од Законот за ослободување од данокот на добивка. Овие средства ќе се слеат за развој на македонскиот репрезентативен, екипен и индивидуален спрот.

 

Last modified on Среда, 12 Февруари 2020 - 09:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.