Топ Новости

ПСК „Двете уши“ го искачи врвот Љуботен, на Шара

Понеделник, 02 Март 2020

Зимските искачувања и понатаму остануваат предизвик за планинарите од гевгелискиот ПСК „Двете уши“. Неделва тие го искачија грандиозниот врв Љуботен, од природната убавица Шар планина, висок 2.498 метри надморска височина. Куриозитет во достигнувањето е што искачувањето го реализираа од страната на Косово, од каде пристапот кон Љуботен е пострмен и потежок за искачување поради подлабокиот снег на северната страна од Шара.

Во акцијата учествуваа тројца активни членови на клубот: Дејан Петров, Ристо Картов и Пепи Аврамов.
Патеката беше во должина од 18 километри со совладана висинска разлика од 1.400 м.н.в.  Организатор на акцијата беше „I lоve hiking“ од Скопје. 
Со ова, членовите на Планинарскиот спортски клуб „Двете уши“ од Гевгелија ги продолжуваат зимските искачувања во оваа сезона. Забележителна беше активноста на искачување на врвовите на Кожуф во зимски услови на почетокот од годинава.
- „Во наредните викенди до 21.03 имаме уште три викенда од календарската зима во кои ни е во план да искачуваме уште врвови“, велат од раководството на клубот.


Last modified on Понеделник, 02 Март 2020 - 20:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.