Топ Новости

AK „7-ми Ноември“ Гевгелија со 19 членови на полумаратон во Грција

Понеделник, 09 Март 2020

Во неделата, во местото Катерини, Република Грција се одржа 11-тото издание на „Katerini run“ кое на едно место собра 1.200 учесници од 17 држави од светот. Меѓу нив имаше и претставници од Македонија, а нашиот град успешно го претставуваа 19 учесници-атлетичари од Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“. Се трчаше полумаратот 21,097 километри и трка од 5 километри.
Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија зеде учество на овој меѓународен спортски настан настан со најбројна екипа составена од 19 свои членови, со што ова претставуваше нивно најбројно учество на една трка.
На главната трка во полумаратон настапија 9 учесници од Гевгелија, од кои најбрз беше Марјан Ризов кој ја истрча патеката за 1 час 37 минути и 20 секунди со што заврши на 94-то место во генерален пласман.
За 39 секунди зад него беше и другиот наш член Стојан Делев. Следен беше Тоше Петков кој истрча сопствено најдобро време.

На пократката патека од 5 километри имавме 2-ца наши членови во топ 10, со тоа што Атанас Епов заврши на 6-то место со време 19:05, а Тоше Анчев на 9-то место со 19:45. Никола Ковачев беше 16-ти со личен рекорд. Времето беше променливо, особено на полумаратонот каде учесниците беа соочени на одредени делови со дожд и ветар.

По четириипол месеци од своето формирање и учество на шест меѓународни спортски настани во државата и околните Балкански земји, Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија искажува солидно темпо на активности како млад, но надежен спортски клуб. Формиран е при крајот на минатата година, со деби на уличните трки во градот по повод општинскиот празник „7ми Ноември“ по кој го носат и името. Досега, организирано учество со боите на Македонија и логото од Гевгелија имаа на полумаратоните во Љубљана, Софија, Солун и Ксанти, како и на два настани организирани од здружението „Момент плус“ за пулмонална хипертензија и во чест на Благој Истатов.

Нивните програмски заложби како клуб се да го продолжат темпото на спортски учества оставајќи белег на активен локален атлетски клуб со успешен настап на меѓународни спортски настани. Следни настани на кои веќе го планираат своето учествуво наредните месец дена се Кавадаречки полумаратон „Трчаме кон целта“ како и 10 километарската трка во Солун.

Last modified on Понеделник, 09 Март 2020 - 12:27