Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

ПСК „Двете уши“ за еден ден искачија три врва на Кожуф

Понеделник, 22 Јуни 2020

Членовите на најмладиот планинарски спортски клуб во Гевгелија „Двете уши“ вчера, недела, реализираа ретка, но и тешка акција на Кожуф планина за чие спроведување се бара физичка спремност, кондициона истрајност и одлучност.
Во еден ден искачија три врва: најпрво Ѕена лоциран врв на 2.067 метри надморска височина, потоа врвот Зелен Брег 2.166 м.н.в и за финиш Порта 2.097 м.н.в. Притоа, совладана е висинска разлика од 1.500 метри со изодена, искачена и совладена висинска должина од 26,5 километри.
Стартот и финишот на акцијата беше од Аџибарица. Осумчлената екипа беше подготвена за сончев пречек на Кожуф, со малку облаци, после и дожд, но задоволството со трите искачени врва беше круна на нивниот спортски исполнет ден - недела.

ПСК „Двете уши“ за време на корона епидемијата паузираше со реализација на својата програма за 2020 година, а со олабавувањето на мерките и отварањето на слободно движење низ планинсите простори во државата, еве ги на акција. Веруваме дека еланот и акумулираната енергија ќе ги натера на уште поголеми остварувања.


Last modified on Понеделник, 22 Јуни 2020 - 15:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.