Светот тагува по Марадона

Петок, 27 Ноември 2020

Фудбалската легенда Диего Армандо Марадона Аргентина, по изгубената битка со здравјето вчера беше погребан во Буено Саирес под строги ковид протоколи во присуство на членови на семејството и блиските пријатели
Светот тагуваше.

На насловната фотографија е неговиот портрет нацртан од уметник во Сирија на ѕидот од неговата разрушена куќа.
Светот живее со своите болки, но живее и сеќавањето за Марадона.

A painter draws a portrait of Maradona on the walls of a destroyed home in Syria. Diego's legacy will live on across the world.

Posted by Goal on Thursday, November 26, 2020
Испраќањето на фудбалската легенда до вечното почивалиште го проследија со солзи и песна илјадници граѓани од неговата родна земја Аргентина. Сите сакаат да го допрат одорот на творецот на „Божјата рака“, во солзи за последен поздрав на Марадона.
Posted by Goal on Wednesday, November 25, 2020
Posted by Goal on Wednesday, November 25, 2020
Posted by Goal on Wednesday, November 25, 2020
Last modified on Петок, 27 Ноември 2020 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.