Осум жени и 11 деца ќе „војуваат“ за наследството на Марадона

Вторник, 01 Декември 2020

Само пред една недела светската спортска публика и милениците се простија од фудбалскиот уметник Диего Армандо Марадона, а во реалниот свет започнаа престројувањата за правната битка околу распределбата на неговото наследство. Во Аргентина ова го нарекуваат „теленовела“ зошто не се симнуваат од медиумите изјавите на претендентите на наследството, а ги има вкупно 19-мина.
Станува збор за богатството кое го остави Диего Армандо Марадона, иако на банкарското салдо има само 100.000 долари. Специјализираните интернет страници за финансии проценуваат дека Марадона во текот на животот заработил околу 500 милиони долари од кои најголем дел ги потрошил на недвижнини, автомобили, кокаин и проститутки, но и дека во моментот на смртта тоа изнесува околу 75 милиони долари.
Оваа прогноза ја даде новинарот на „Кларин“, весник кој екслузивно ја објави веста за смртта на Марадона, притоа порачувајќи дека дури сега започнува вистинска „сапуница за Марадона“.

Диего Марадона зад себе остави пет деца кои ги призна од еден брак и три врски и кои се родени од 1986 до 2013 година, но уште четири жени тврдат дека со славниот фудбалер имаат вкупно шест деца од кои четири се на Куба и сметаат дека им следува дел од имотот. За наследството на Марадона ќе се борат 11 деца и осум жени.
Најпознати се ќерките Џанина (34) и Далма (31), а тука е и Диего Јуниор (34), Јана (25) и Диего Фернандо (7).

Новинарот на „Кларин“ истакнува дека децата на Марадона се во лоши меѓусебни односи, а „најборбени“ се трите ќерки Џанина, Далма и Јана со кои легендарниот фудбалер имал и најдобар однос. Тие постојано беа во комуникација со личниот доктор Леополд Луке кои ги известувал за здравствената состојба. Сепак, во целата приказна ќе се вклулчат и непризнаените деца кои сакаат да дојдат до дел од наследството, а едно од нив бараше да се откопа телото на Марадона за да се докаже дека тој му е татко. Интересно е што ова не е крај на сапуницата бидејќи адвокатот Матијас Морла е сопственик на правата на брендот Марадона во Аргентина и САД.

Според шпанска „Марка“ имотот кој Марадона го остави зад себе и импозантен, фабрика за тестенини во Венецуела, луксузен хотел во Хавана, Куба како и пет недвижнини на елитни локации во Буенос Аирес.

 

Last modified on Вторник, 01 Декември 2020 - 15:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.