Топ Новости

РК „Партизан“ победник на „Јуниор Куп“ за Југоисток

Недела, 25 Ноември 2018

Со победа на гевгелиските ракометни јуниори од РК „Партизан“ денеска заврши Првиот Јуниорски куп за Југоситокот

 

 

Со победа на гевгелиските ракометни јуниори од РК „Партизан“ денеска заврши Првиот Јуниорски куп за Југоситокот, што се одржа во спортската сала „Млаз“ во Богданци.

На Купот учествуваа четири јуниорски екипи од Гевгелија, Богданци, Струмица и Неготино. Во финалниот дуел настапија РК „Партизан“ од Гевгелија и РК „Вардар“ од Неготино, а победата ја понесоа гевгеличаните со резултат 37:25. Победата со 12 голови разлика беше заслужна за дипломата за освоеното прво место и победничкиот пехар за најдобрите од Првиот Јуниорки Куп одржан на Југоистокот.

РК „Партизан“ беше убедлив и во првиот дел од Купот победувајќи ја екипата на РК „Астарион“ од Струмица со резултат 21:18.
Освен Дипломата и Пехарот за најдобра екипа и освоено прво место на Купот, гевгелиските ракометни јуниори освоија и награда за најдобар играч, која ја понесе младиот Тодор Узунчев.

На Купот беа доделени и награди за второ и трето пласираната екипа и награда за најдобар стрелец.
Од страна на домаќините се натпреваруваше РК „Младост“ од Богданци, кои беа доследни организатори на овој прв куп од ваков вид за јуниорите ракометари.
Се на се' богат и исполнет спортски ден за ракометните јуниори кои на овој начин искажаа спремност да го неговаат ракометот и да бидат доследни наследници на сениорските екипни состави од југоистокот на Макеоднија.

 

Тодор Узунчев, член на РК „Партизан“ од Гевгелија со освоената награда за најдобар играч на Првиот Јуниорски ракометен Куп за Југоистокот на Македонија

Учесниците, организаторите и наградените на Првиот Јуниорски ракометен Куп во Богданци

 

Last modified on Недела, 25 Ноември 2018 - 20:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.