Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Меморијал во чест на Д-р Георги Петков

Петок, 14 Декември 2018

Искачување на врвот Мала Рупа (2.004 м.н.в.) во организација на ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија и ФПСМ следната 2019 година ќе биде во чест и сеќавање на починатиот гевгелиски планинар и алпинист, д-р Ѓеорги Петков

 

 

Искачување на врвот Мала Рупа (2.004 м.н.в.) на Кожуф планина во организација на ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија и Федерацијата на планинарски спортови на Македонија следната 2019 година ќе биде во чест и сеќавање на починатиот гевгелиски планинар и алпинист, д-р Георги Петков.

Ова е одлучено и програмски нотирано во каленрадот на републички акции што ги организира Здружениеот на планинарски спортски клуб „Кожуф“ чиј долгогодишен член беше д-р Георги Петков, а финансиски и календарски поддржано од Федерацијата на планинарски спортови на Македонија за 2019 година.

И двата спортски субјекти најавуваат дека овој меморијал ќе се погрижат да прерасне во традиционален во чест на петтиот македонски патник кон висините на највисокиот врв на светот Монт Еверест од планинскиот масив на Хималаите.
Петков ја немаше среќата да биде овековечен со трофејна фотографија и запис за освојувањето на највисоката точка на светот, со неговата трагична смрт во мисијата за искачување на Еверсет, организирана оваа пролет 2018. Тој беше единствен македонски член на седумчлената меѓународна експедиција - Еверест 2018. Неговата трагична смрт на 7.200 метри од највисокиот врв на Хималаите - Монт Еверест ги наполни светските медиуми со несреќната вест за „Македонски алпинист кој почина на Еверсет“.
Доктор Петков годинава, на 20 мај, во текот на Еверест експедицијата 2018 ја изгуби битката со висините во недостаток на кислород и почина во обид на искачување од „cardiac arrest“.
Во сеќавање на неговиот подвиг колегите планинари од Гевгелија и Македонија со искачување на Мала Рупа, врв на неговата сакана Кожуф планина на 19 мај следната 2019 година со планинарски меморијал ќе му оддадат едногодишно чествување, сеќавање и спомен за нивниот неуморен планинар, посветен доктор инфектолог, хуманист, човек и пред се' другар со сите.

Од ЗПСК „Кожуф“ како организатори на меморијалот изјавуваат:
- „Д-р Ѓеорги Петков кој беше еден од најактивните високогорци во нашиот Клуб, и во изминативе години ги имаше искачено врвовите Арарат (5.137 м.н.в.), Аконкагва (6.962 м.), Килиманџаро (5.895 м.), Елбрус (5.642 м.), Пик Ленин (7.134 м.), Исланд Пик (6.198 м.) учествуваше и во експедиција за искачување на највисокиот врв на Аљаска, Денали (6.190м). Во 2018 Георги учествуваше во експедиција за искачување на највисокиот врв на светот Еверест (8.848 м.) каде при последниот дел од искачувањето добива срцев удар и почина. Како негов матичен Клуб, чувствуваме должност спрема неговиот лик и дело, и сета заложба и љубов која тој ја даваше за планините и планинарскиот спорт, да го организираме овој меморијал“, велат од гевгелискиот планинарски спортски клуб.

Фото:  Георги Петков отпоздравува до пријателите на фесбук со кои комуницираше додека беше на експедиција на Еверест - локација Кумбу Глечер на Хималаите

Врвот Мала Рупа се наоѓа на планината Кожуф на самата граница помеѓу Македонија и Грција, помеѓу врвовите Сува Рупа (1.960 м.) и врв К-92 (2.102 м.). Кога сте на самиот врв и гледате кон Македонска страна пред вас се издигнува врвот Чичи Каја 1.767 м. а од другата страна кон Грција се гледат неколку грчки села како и планината Пајак. Поглед достоен за секој љубител на висините и место од каде планинарите ќе се сеќаваат на својот другар по планините и висините, д-р Петков.

Траста на искачување е долга 22 километри во двата правца (искачување и враќање), со висинска разлика од 1.355 метри надморска височина и е категоризирана во групата на НАПОРНИ патеки.
Маршута на искачување започнува од местото Алчак (Шутка) (1.650 м.н.в.) - Таблата - Марково езеро (2.035 м.н.в.) - врв Мала Рупа (2.004 м.н.в.) - врв К-92 (2.102 м.н.в.) и пак враќање до - Таблата и Алчак, на стартот од 1.650 метри надморска височина.

19 мај 2019 - планинарите во спомен на хималајскиот патник од Гевгелија, со Меморијал Д-р Георги Петков!

Поздрав од висините за тебе голем човеку!

Фото: Георги Петков со членовите на меѓународната експедиција Еверест 2018 на локална молитвена церемонија на Хималаите кога членовите на меѓународната експедиција учествуваат на тамошен верски обред за да имаат добар прием од планината пред последното искачување на врвот Монт Еверест

Last modified on Петок, 14 Декември 2018 - 22:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.