Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

ГАЛЕРИЈА И ВИДЕО: Хуманитарен маратон за болните од ПХ

Недела, 23 Декември 2018

Денешниот хуманитарен маратон наменет за поддршка на болните од Пулмонална Хипертензија и пулмонална фибриоза заврши попладнево со успешен финиш на сите 30-на учесника тркачи и велосипедисти на плоштадот во Гевгелија

 

 

Денешниот хуманитарен маратон наменет за поддршка на болните од Пулмонална Хипертензија и пулмонална фибриоза заврши попладнево со успешен финиш на сите 30-на учесника тркачи и велосипедисти на плоштадот во Гевгелија.

Трасата долга 55 километри од Струмица до Гевгелија маратонците ја истрчаа за шест до седум часа. Иако маратонот немаше натпреварувачки карактер редно е да се одбележи дека првиот маратонец кој пристигна на целта беше Тоше Анчев кој трасата од плоштадот Гоце Делчев во Струмица до плоштадот „Маршал Тито“ во Гевгелија ја истрча за 6 часа и на целта пристигна во 15 часот, сечејќи ја со градите целната лента.
Бројни гевгеличани ги дочекаа маратонците со аплауз за поддршка и за нивниот хуман гест со спортски настан кој бара исклучително здраво тело да потсетат на потребата од подршка на болните од тешките белодробни заболувања кои секојдневно поради болеста се борат за здив.

Хуманитарниот маратон се одржа во организација на Асоцијацијата „Момент плус“ од Гевгелија и Велосипедскиот клуб „Актив“ од Струмица кои со свои велосипедисти учествуваа на маратонот.

 Учесниците на хуманитарниот спортски настан ги поздрави претседателката на Асоцијацијата за ПХ „Момент плус“ од Гевгелија Ѓургица Ќаева која побара да има лек за болните, а поддршка искажа и градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков. 

Тоше Анчев, првиот маратонец кој пристигна на целта, иако настанот немаше натпреварувачки карактер, се обрати пред публиката изјавувајќи дека трча редовно, но денешниот маратон го посвети на гевгеличанката Ѓургица и на сите болни од оваа тешка болест. Со солзи во очите им посака здравје и поддршка за сите нив.

Дочекот на сите учесници во маратонот на градскиот плоштад во Гевгелија заврши со пригодна програма од ученици од гевгелиските училишта. 

 

Last modified on Недела, 23 Декември 2018 - 16:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.