Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Прогласени победниците на „ЕСПЕРО 2018-2019“

Сабота, 05 Јануари 2019

„Кожуф Гевгелија“ во јуниорска конкуренција и „Пајдаков-Бекарт“ во сениорска се екипите победници на возобновениот, по две години пауза, Новогодишен турнир во мал фудбал „Есперо 2018-2019“

 

 

„Кожуф Гевгелија“ во јуниорска конкуренција и „Пајдаков-Бекарт“ во сениорска се екипите победници на возобновениот, по две години пауза, Новогодишен турнир во мал фудбал „Есперо 2018-2019“.

На турнирот кој беше во организација на ФК „Кожуф“ а помогнат од градоначалникот на општина Гевгелија учество зедоа 24 екипи од Гевгелија, Миравци, Богородица, Дојран, Негорци, Ѓавато, Струмица и Возарци. Турнирот започна на 14 декември со одиграни пет натпреварувачки круга меѓу учесниците кои беа поделени во 8 групи.

Финалните натпревари се одиграа вчера, петок, 4 јануари во спортската сала „24 април“ во Гевгелија. Првиот финален дуел се одржа меѓу јуниорите од 2007/2008 меѓу екипите „Џокер“ од Фурка и „Кожуф Гевгелија“, а победник беа гевгеличани со резултат 6 : 2.

Во малото финале меѓу сениорите се сретнаа „Баламов компани“ од Негорци и „Свид дин“ од Миравци. Миравчките фудбалери ги депласираа негорчани со резултат 5 : 0 и со тоа станаа носители на третото место на „Есперо“.

Вистинската финална пресметка за наградниот фонд од 120.000 денари за носителот на пехарот беше помеѓу сениорските екипи на „Пајдаков-Бекарт“ од Гевгелија и „Фламинго 2“ од Гевгелија. Четирите гола предност и резултатскиот скор од 5 : 1 за „Пајдаков-Бекарт“ го однесе на победничкото прво место.

Наградниот фонд беше распределен на следните пласмани:
- Прво место - 120.000 денари
- Второ место - 80.000 денари
- Трето место - 40.000 денари и
- Четврто место - 20,000 денари

Во поединечна конкуренција имаше посебни награди за најистакнатите на теренот, на голот и пред голот. Така, за најдобар фудбалер жирито го прогласи Зоран Левески од победничката екипа на „Пајдаков-Бекарт“. Наградата за најдобар голман на турнирот е доделена на Трајче Ников од екипата на „Казино Фламинго 2“, а за голгетер на турнирот е прогласен Раде Ристенски од екипата на „Свид Дин“.

Наградите на свечена церемонија пред присутната навивачка публика ги додели на екипните и поединечните добитници покровителот на турнирот, гадоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков.

 

Last modified on Сабота, 05 Јануари 2019 - 22:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.