Топ Новости

Четири медаљи за гевгелиски ученици на Малите Олимписки Игри

Сабота, 18 Мај 2019

Најмасовната спортска натпреварувачка манифестација на државно ниво која опфати над 1.000 ученици од образованието се Малите Олимписки игри кои се одржаа минатиот викенд во Куманово.

На МОИ настапија и ученици од општинското основно училиште „Владо Кантарџиев“ од Гевгелија и од терените успееја да се вратат со четири освоени медаљи во четири натпреварувачки категории - три сребрени и една бронзена медаља за учениците од „В. Кантарџиев“ Гевгелија.

Заслужните за пофалба се учениците:

- Нина Попова за освоено второ место во фрлање на ѓуле,
- Тодор Узунчев за освоено трето место во скок во височина,
- Меглена Лазаровска го освои второто место на трка од 600 метри, додека
- Капсаров Костадин, го завзеде второто место во трката на 100 метри.

Малите Олимписки игри се одржаа во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија и Сојузот на училишен спорт на Куманово, а под покровителство на Министерство за образование и наука и Агенција за млади и спорт.
Во игритe настапија ученици од најдобрите квалификувани спортски екипи од сите општини во државата од основните и средните училишта во повеќе спортови, како футсал, фудбал и атлетика.
Учениците од ООУ „Владо Кантарџиев“ беа предводени од наставникот Влатко Семенаков.

 

Last modified on Сабота, 18 Мај 2019 - 15:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.