Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

ПСК „Двете уши“ постави обележје на врвот Мала рупа во сеќавање на д-р Георги Петков

Вторник, 21 Мај 2019

- „Во чест на нашиот гевгелиски алпинист Георги Петков кој трагично загина на Монт Ееверест, ние планинарите од ПСК „Двете уши“ во негов спомен, со желба, и со срце, и со душа, сите заеднички го направивме ова обележје како знак на сеќавање да остане за на век да се сеќаваме на него и неговата храброст“, изјави планинарот Ване Митров, член на ПСК „Двете уши“ од Гевгелија.

Наместо помен, а во спомен на годишнината од заминувањето на првиот гевгелиски патник кон Хималаите, д-р Георги Петков, инаку долгогодишен член на гевгелиското планинарско друштво „Кожуф“, неговите колеги по висините вчера го чествуваа со меморијал во негова чест и спомен, со искачување на врвот „Мала рупа“ висок 2.004 мнв на Кожуф планина.
Планинарите од ПСК „Двете уши“ и самите со дведецениски „стаж“ во ПД „Кожуф“ и исто толку остварено другарство и реализирани заеднички акции со д-р Петков, на свој начин во ист ден во негова чест ја искачија „Мала рупа“ и од висините на Кожуф ја упатија пораката за незаборав за својот другар по висините, планините, човек, лекар и хуманист, д-р Петков.

Гевгелискиот планинар и алпинист, специјалист инфектолог д-р Георги Петков, пред една година, на 19 мај 2018 несреќно почина од срцев арест при искачување на највисокиот врв на светот Монт Еверест.

Општина Гевгелија му додели постхумно Плаќета за животни и спортски достигнувања „7-ми Ноември“, матичниот клуб ЗПСК „Кожуф“ му посвети планинарски меморијал, а другарите планинари од ПСК „Двете уши“ му посветија обележје на врвот Мала рупа кое ќе прерасне во традиционален меморијал посветен на Георги Петков во организација на најстариот планинарски клуб од Гевгелија, а со поддршка на Федерацијата на планинарски спортови на Македонија.


Солзите ќе ги задушиме. Храбрите не се оплакуваат, туку се слават. Ќе гледаме во сонцето од висините на Мала рупа и ќе се сеќаваме на погледот на Георги од покривот на светот од каде се спои со вечноста и незаборавот.


Last modified on Вторник, 21 Мај 2019 - 10:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.