Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Три акции и тројца нови членови за еден викенд со ЗПСК „Кожуф“

Вторник, 28 Мај 2019

Богат викенд на активности за ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија - реализираше три акции од својата годишна програма на планинарски остварувања, а своето членство го збогати со уште три новопримени планинари во друштвото на „Кожуф“, меѓу нив и шест годишната Елена.

Првото остварување беше во саботата на 25-ти мај кога 10 члена екипа на ЗПСК „Кожуф“ реализираше акција на Кожуф планина со искачување на врвот „Двете Уши“ висок 1.766 м.н.в. Патеката на движење беше од Асан Чешма - врв Двете Уши - Паша Чаир - и враќање до Асан Чешма. Оваа акција беше посветена на денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Освен искачувањето кон врвот Двете уши, планинарите направија проверка на патеката, со прочистување од паднати дрвја и гранки. По оваа патека ќе биде организирана првата акција за оваа година од страна на гевгелискиот планинарски клуб „Кожуф“ - „РАБОТИМЕ СО МЛАДИТЕ“ што претставува проект на Клубот заедно со ученици од основните училишта од Гевгелија, Миравци Стојаково и Богданци.
На врвот Двете Уши, Претседателот на ЗПСК КОЖУФ им додели планинарски книшки на тројца нови членови, двајца од Стојаково татко и син, и малата Елена која со своите 6 години го искачи и врвот Двете Уши, со што за овие 5 месеци членството на ЗПСК КОЖУФ се зголеми за 15 нови планинари.

Во неделата по покана на ЗПСК „МАРАТОН“ од Струмица, четири члена екипа на ЗСПК „Кожуф“ учествуваше на традиционалниот марш „ПО ПАТЕКИТЕ НА МИС СТОН“. Овој спомен планинарски марш оваа година беше организиран по осми пат. На истиот учесвуваа неколку планинарски клубови од државата како и од соседна Србија.
Планинарте стартуваа со акцијата од брана Турија и се движеа по патеката преку Јурукова колиба - Павлова ливада - Железен дол - с. Нивичино - брана Турија и поминаа 25,5км.
Во село Нивичино домаќинот организатор на маршот струмичкиот планинарски клуб „МАРАТОН“ ги почести учесниците со заеднички ручек планинарско гравче. Воедно, за учеството на планинаркото патешествие на американската мисионерка Мис Стон, на сите планинарски клубови им беа доделени благодарници од организаторот.

Овој викенд се одржа и 38-мото по ред традиционално искачување на Тиов врв 2.747 м.н.в. На оваа републичка и меѓународна акција учествуваше и претставник од ЗСПК „Кожуф“, планинарот Роберт Мојсо.
Искачувањето на Титов врв се организира секоја година, а за прв пат почнува да се организира во далечната 1980г. на насанот учествуваат планинари како од републиката така и од повеке држави од сосетството и Европа, а годинава бројката на учесници достигна до 630 планинари и љубители на природата кој движејки се по патеката наречена „Вакувска патека“ пропешачија 14 км и искачија висинска разлика од 1.047 метри.

ЗПСК КОЖУФ Гевгелија продолжува со своите зацртани акивности, така што во претсотјниот месец јуни планирани се неколку акции со ученици, пет дневен регионален камп за млади во Планинарски дом „Томе Шутов-Кротки“, како и учество на 22-те балкански средби на планинари кои оваа година ќе се одржат во Етрополе Бугарија.


Last modified on Вторник, 28 Мај 2019 - 12:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.