Топ Новости

Две меѓународни акции на ЗПСК „Кожуф“ - Триглав и Доломити

Вторник, 06 Август 2019

Здружение Планинарски Спортски Клуб „Кожуф“ од Гевгелија ја реализираше својата најголема акција за оваа година надвор од државата, меѓународна акција за искачување на врвот Триглав во Словенија и Доломитите во Италија. За нив беше резервирана десет дневна планинарска тура низ овие два земји, а започна од 26ти јули и траеше до 4ти август. Шест члена екипа на ЗПСК „Кожуф“ во состав: Лазар Ангов (најмладиот член генерација 2003-та), потоа Карагонова Милена, Митрова Драгица, Митров Лазар и Мојсов Роберт (кој е од Неготино, но е воедно и член на ЗПСК „КОЖУФ“ Гевгелија) беше предводена од лиценцираниот водич Ристо Каркалашев, исто член и претседател на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија.

Екипата од Гевгелија тргна кон Словенија на 26ти јули и рано наутро пристигна во подножјето на Триглав, поотчно местото Покљука кое се наоѓа ма околу 1.300 метри надморска височинa. Oдовде гевгелиските планинари го стартуваа искачувањето на Триглав. Искачувањето се одвиваше по патеката која поминува низ колибата Коњшчица, па преку Планинарскиот Дом Водников на Вељје Поле на 1.817 м.н.в. и од него искачување на дом Планика под Триглав кој се наоѓа на височина од 2.401 м.н.в. Овде планинарите преноќија за следниот ден утрото да се упатат до врвот Триглав.

- „Некаде на еден час пред да пристигниме на Дом Планика временските услови се влошија, почна да врне дожд и падна толку јака магла што ни ознаките на патеката не се гледаа па моравме со помош на ГПС да се движиме и за среќа пристигнавме безбедно до нашето прво ноќевалиште. Откако се сместивме во дом „Планика“ добивме информации од дом „Кредерица“, кој се наоѓа исто така на Триглав, а на кој има и метеролошка станица, дека временските услови се влошуваат и дека за следниот ден нема да има услови за искачување на врвот Триглав. По овие метеоролошки информации се договоривме рано наутро да се спремиме за искачување на врвот па ќе видиме какви ке бидат временските услови“, изјавува за Gevgelijanet претседателот на ЗСПК „Кожуф“ Ристо Каркалашев.

Опишувајќи ја понатаму нивната меѓународна акција и условите кои ги имале во нејзината реализација, тој понатаму вели:

- „Следнотот утро како што се договоривме рано наутро сите спремни во опремата која ни' беше потребна за искачување на Триглав: шлем, појас и сет Ферата (опрема потребна за движење по сајли на карпи). По искачување некаде од еден час од Дом „Планика“ кон врвот Триглав временските услови се влошија па така решивме поголемиот дел од екипата четири мина да се вратат назад кон домот додека ние двајца јас Каркалашев Ристо и Митров Лазар да пробаме да го искачлиме врвот. Полека но сигурно и тимски, по лоши временски услови од магла и дожд што за тој карпест терен се многу опасни услови, ние двајца пристигнавме на врвот Триглав. На врвот се обидовме сами да направивме неколку фотографии за спомен, бидејки по такви временски услови тој ден само ние двајцата од ЗСПК „Кожуф“ бевме на врвот и тргнавме назад кон дом Планика каде не' чекаше и останатиот дел од екипата. Од овде заедно се спусштивме кон Водников дом каде ја поминавме втората ноќ на Триглав. Третиот ден од Водников Дом се спуштивме на Покљука каде не' чакаше нашето комби и заминавме за Италија на Доломитите, и следните два дена ги поминавме во градот Каназеи Трентино сместени во камп каде ни' беа планирани два дена за одмор пред искачување на Доломитите“ ја довршува својата акцијашка сторија за искачувањето на Триглав, некогаш познат како највисок врв во рамките на поранешна Југославија.

Првото искачување на Доломиите гевгелиските планинари го направиле на врвот Пиз Бое 3.152 м.н.в. На 31-ви јули двајца членови од екипата тргнале од местото Сасс Пордои 2.239 м.н.в. и се упатиле кон искачување до Рифугио Форцела Пордои 2.848 мнв. Овде ги сочекале останатите од екипа кои со жичара од Сасс Пордои се искачиле до Пасоо Пордои 2.950 мнв и се спуштиле на Рефугио Форцела Пордои па заедно сите се упативле кон врвот Пиз Бое 3.152 м. По мала пауза при спојувањето на целата екипа гевгелиски планинари, се упативле кон врвот Рифугио Бое, а од него се вративле кон Рифугио Форцела Пордои. По реализираното искачување на овој врв од Доломитите, екипата се поделила на ист начин и едни се спуштиле самостојно, а други повторно го избрале патот со жичарата.

Важно е да одбележиме дека врвот Пиз Бое кој е висок 3.152 метри надморска височина беше искачен од најмладиот член на експедицијата Ангов Лазар, роден 2003 година, на свои 16 години, со што стана најмладиот член на ЗСПК „Кожуф“ кој искачил врв до 3.000 метри надморска височина.

- „На оваа искачување од врвот Пиз Бое планирано ни' беше да се спуштиме на Рифугио Франз Костнер, но поради лошите временски услови кои беа најавени моравме да ја смениме маршутата на движење и да се вратиме долу кај нашето комбе. Од овде се упативме кон Рифугио Ауронзо 2.333 м.н.в. каде ја поминавме ноќта за следниот ден да ја изведиме и нашата последна акција на Доломитите, а таа беше обиколка на Тре Чими ди Лаваредо по циркуларната патека“, раскажува Каркалашев.

Врвот Тре Чими ди Лаваредо е карпа со три врвови кои се едни од најпознатите планински врвови на Доломитите, од исток кон запад, се:

Cima Piccola ("мал врв")

Cima Grande ("голем врв")

Cima Ovest ("западниот врв").

До 1919 година врвовите биле дел од границата помеѓу Италија и Австрија. Сега тие лежат на границата помеѓу италијанските провинции Јужен Тирол и Белуно и сé уште се дел од јазичната граница меѓу мнозинството што зборува германски и мнозинството што зборува Италјански јазик. Чима Гранде има височина од 2.999 метри. Се наоѓа помеѓу Cima Piccola, на 2.857 метри, и Cima Ovest, на 2.973 метри. и се под заштита на УНЕСКО.

На 01.08. гевгелиската шестчлена екипа стартуваше од Рифугио Ауронзо 2.333 м. преку Рифугио Лаваредо 2.344м. до Рифугио Антонио Локатели 2.450 м. па се спуштиле до Рифугио Лангалм 2.283 м. па до Рифугио Ауронзо и со тоа успешно ја поминале циркуларната патека. Ова беше потполно остварување на десетдневната меѓународна планинарска тура за искачување на Триглав во Словенија и Доломитите во Италија од страна на гевгелиските планинари.

Инаку оваа акција беше во целосна организација на ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија. Водич на акцијата беше Каркалашев Ристо, лиценциран планинарски водич од Гевгелија, претседател на ЗСПК и наш соговорник за споделување на оваа планинарско дружење со читателите на GevgelijaNET.

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Вторник, 06 Август 2019 - 19:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

Од утре се укинува полицискиот час

Владата на денешната седница донела одлука од утре да се укине полицискиот час,

Повеќе

Рускоска: Ја докажавме вината на Јовановски и Јанева

Обвинителката Вилма Рускоска која го води случајот „Рекет“ денеска презентираше

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.