Топ Новости

Лазар Ангов - 16 годишник на Пиз Бое 3.152 мнв

Среда, 07 Август 2019

Младиот спортски настроен Лазе Ангов (роден 2003 година) од Гевгелија, со своите 16 години возраст е најмладиот член од гевгелискиот планинарски спортски клуб „Кожуф“ кој има искачено врв повисок од 3.000 метри.

Ваквиот епитет го доби овој викенд кога беше реализирана последната меѓународна акција на тимот гевгелиски планинари, кога Лазе како дел од шестчлениот тим на „Кожуф“ се искачи на врвот Пиз Бое на надморска висина од 3.152 метри, што е дел од италијанскиот масив Доломити. Ова беше прво негово меѓународно акцијашко остварување, прв врв над триилјади метри и со своите 16 години возраст стана најмлад член на ЗПСК „Кожуф“ со ова достигнување.

Да му посакаме уште искачени врвови, уште меѓународни акции и реализација на спортски план на овој млад спортски ентузијаст.


Last modified on Среда, 07 Август 2019 - 21:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.