Лазар Ангов - 16 годишник на Пиз Бое 3.152 мнв

Среда, 07 Август 2019

Младиот спортски настроен Лазе Ангов (роден 2003 година) од Гевгелија, со своите 16 години возраст е најмладиот член од гевгелискиот планинарски спортски клуб „Кожуф“ кој има искачено врв повисок од 3.000 метри.

Ваквиот епитет го доби овој викенд кога беше реализирана последната меѓународна акција на тимот гевгелиски планинари, кога Лазе како дел од шестчлениот тим на „Кожуф“ се искачи на врвот Пиз Бое на надморска висина од 3.152 метри, што е дел од италијанскиот масив Доломити. Ова беше прво негово меѓународно акцијашко остварување, прв врв над триилјади метри и со своите 16 години возраст стана најмлад член на ЗПСК „Кожуф“ со ова достигнување.

Да му посакаме уште искачени врвови, уште меѓународни акции и реализација на спортски план на овој млад спортски ентузијаст.


Last modified on Среда, 07 Август 2019 - 21:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на

Повеќе

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во

Повеќе

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на

Повеќе

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред два часа пристигна во Охрид,

Повеќе

Собранието изгласа покачување на платите на јавната администрација

Со 82 гласа „за", без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та

Повеќе

Се уредува нов детски парк во Миравци


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.