Топ Новости

Гевгелиските планинари пред Преображение на Крчин 2.341 мнв

Понеделник, 19 Август 2019

Викендов 17 и 18-ти август Здружението Планинарски Спортски Клуб „Кожуф“ од Гевгелија учествуваше со 11 члена екипа во искачување на врвот Голем Крчин позициониран на 2.341 метри надморска височина. Врвот Голем Крчин се наоѓа на масивот Дешат и е дел од поголемиот венец Шара-Кораб-Дешат-Крчин-Стогово-Караорман.

Гевгелиските планинари во саботата беа сметени во манастирот „Јован Бигорски“ каде одморија од патот и во неделата рано наутро заедно со останатите учесници на акцијата се упатија со возило до стартната позиција за искачување, а тоа беше селото Битуше. Планинарите и љубителите на природата, околу 600 учесници од повеќе места низ државата, акцијата ја стартуваа во раните утрински часови, околу два часот после полноќ, под светлоста на ѕвездите. Во 3 часот од с.Битуше и искачувањето кон врвот планинарите најголем дел го поминаа во ноќта со челни батерии за во 7 часот утрината да пристигнат на врвот Голем Крчин.

Оваа акција годинава се одржа по четврти пат во организација на „Бигорскиот Манастир“ и сестринствата од манастирите на Светиот Победоносец Георгиј и на Богомајката Пречиста, предводени од благословот на возљубениот ни Старец, Архимандрит Партени. Во присуство на 600 планинари и учесници на акцијата, монасите кои се искачуваа заедно со останатите, на самиот врв Крчин отслужија Божествена Литургија во пресрет на празникот Преображение Христово.

Заради безбедноста на групата оваа година беше присутна единица за спасување на планина и недостапни терени при Црвениот Крст од Охрид како и планинарски водичи со официјално призната лиценца од ФПСМ и МАИВП.


Last modified on Понеделник, 19 Август 2019 - 21:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

Платите во образование повисоки за 10% од 1 јануари

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и

Повеќе

Доделени 7-мо Ноемвриските награди за 2019 од општина Гевгелија

На свечена седница на Советот на општина Гевгелија на која присуствуваа гости

Повеќе

Честит празник - 75 години од ослободувањето на Гевгелија

На овој ден, 7-ми Ноември, пред 75 години, во 1944 година, партизанските сили

Повеќе

Санирана и реновирана полициската станица во Валандово

На Денот на ослободувањето на Валандово, 6-ти Ноември, валандовчани ги посети

Повеќе

Општина Дојран го одбележа 5 Ноември- Денот на ослободувањето

Со пригодна програма на дводневни програмски организирани настани Општина

Повеќе

Серменин и манастирот во Давидово добија асфалтен пат

Конечно завршија изведбените работи за асфалтирање на последната делница од

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.