Топ Новости

ПСД „Двете уши“ на Меморијал на Плачковица

Четврток, 22 Август 2019

Плачковица — средновисока планина во источниот дел на Република Македонија. Највисока точка е врвот Лисец со височина 1 754 м. Се издига помеѓу градот Радовиш и Струмичко-радовишката Котлина на југ и Кочанската Котлина на север, во правец северозапад-југоисток.

Оваа дестинација беше целното остварување на членовите на ПСК „Двете уши“ од Гевгелија кои викендов учествуваа на Меморијалот Спасов Костаке Цоцо и Маестро Драган Шоиќ 2019 во организација на Планинарското друштво „Бел Камен“ од Радовиш. Меморијалот е традиционален и годинава се одржува по 13-ти пат. На истиот зедоа учество поголем број планинарски клубови од регионот и државата заедно со екипата гевгелиски планинари од ПСД „Двете уши“.

Меморијалниот Марш „Спасов Костаке – Цоцо – 2019“ се организира во спомен и сеќавање на долгогодишниот планинар и другар Спасов Костаке. Од оваа година маршот беше посветен и на големиот пријател и поддржувач на организаторот и планинарењето, Маестро Драгомир ШОИЌ, кој починал пред една година.

Самиот марш се одржи на викендов 17 и 18.08.2019 по следната програма:
Тргнување од пред планинарски дом „Џумаја“ во 8.30 ч. до месноста викана Добра - Јаскан - Лумијска река - Едендере - Планинарски дом „Џумаја“. Самата патека е долга околу 17 километри и е во времетраење од околу 6 часа. Патеката за движење беше лесна, се простира низ ливади, потоци и реки, и е погодна за сите возрасни планинари. За оние кои сакаа искачување на Лисец (1.754 мнв) и Бел Камен (1.707 мнв), врвови кои се издигаат на источната страна од планината Плачковица, за пристап до нив беа обезбедени посебни водичи. По пристигнувањето на сите учесници и гости им беше послужен заеднички ручек по што сите заминаа исполнети со уште едно планинарско искуство и меморијал со посвета на некогашните посветени љубители на планинарењето.

Сместувањето беше организирано за сите учесници од подалечните краеви на државата во Планинарскиот дом „Џумаја“ сместен на 1.420 метри надморска височина Значи искачувањето имаше за задача совладување на висинска разлика од околу 300 до 334 метри надморска височина.

Организатор на меморијалот е Планинарскиот Клуб „Бел Камен“ од Радовиш. Гевгеликото планинарско спортско друштво веќе десет месеци од своето формирање е континуирано активно низ планинските предели и организирани планинарски акции во регионот и државата со што ја докажува својата посветеност кон спортот и планинарењето.

Фото: од албумот на ПСК „Двете уши“


Last modified on Четврток, 22 Август 2019 - 12:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

Од утре се укинува полицискиот час

Владата на денешната седница донела одлука од утре да се укине полицискиот час,

Повеќе

Рускоска: Ја докажавме вината на Јовановски и Јанева

Обвинителката Вилма Рускоска која го води случајот „Рекет“ денеска презентираше

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.