Топ Новости

ПСД „Двете уши“ на Меморијал на Плачковица

Четврток, 22 Август 2019

Плачковица — средновисока планина во источниот дел на Република Македонија. Највисока точка е врвот Лисец со височина 1 754 м. Се издига помеѓу градот Радовиш и Струмичко-радовишката Котлина на југ и Кочанската Котлина на север, во правец северозапад-југоисток.

Оваа дестинација беше целното остварување на членовите на ПСК „Двете уши“ од Гевгелија кои викендов учествуваа на Меморијалот Спасов Костаке Цоцо и Маестро Драган Шоиќ 2019 во организација на Планинарското друштво „Бел Камен“ од Радовиш. Меморијалот е традиционален и годинава се одржува по 13-ти пат. На истиот зедоа учество поголем број планинарски клубови од регионот и државата заедно со екипата гевгелиски планинари од ПСД „Двете уши“.

Меморијалниот Марш „Спасов Костаке – Цоцо – 2019“ се организира во спомен и сеќавање на долгогодишниот планинар и другар Спасов Костаке. Од оваа година маршот беше посветен и на големиот пријател и поддржувач на организаторот и планинарењето, Маестро Драгомир ШОИЌ, кој починал пред една година.

Самиот марш се одржи на викендов 17 и 18.08.2019 по следната програма:
Тргнување од пред планинарски дом „Џумаја“ во 8.30 ч. до месноста викана Добра - Јаскан - Лумијска река - Едендере - Планинарски дом „Џумаја“. Самата патека е долга околу 17 километри и е во времетраење од околу 6 часа. Патеката за движење беше лесна, се простира низ ливади, потоци и реки, и е погодна за сите возрасни планинари. За оние кои сакаа искачување на Лисец (1.754 мнв) и Бел Камен (1.707 мнв), врвови кои се издигаат на источната страна од планината Плачковица, за пристап до нив беа обезбедени посебни водичи. По пристигнувањето на сите учесници и гости им беше послужен заеднички ручек по што сите заминаа исполнети со уште едно планинарско искуство и меморијал со посвета на некогашните посветени љубители на планинарењето.

Сместувањето беше организирано за сите учесници од подалечните краеви на државата во Планинарскиот дом „Џумаја“ сместен на 1.420 метри надморска височина Значи искачувањето имаше за задача совладување на висинска разлика од околу 300 до 334 метри надморска височина.

Организатор на меморијалот е Планинарскиот Клуб „Бел Камен“ од Радовиш. Гевгеликото планинарско спортско друштво веќе десет месеци од своето формирање е континуирано активно низ планинските предели и организирани планинарски акции во регионот и државата со што ја докажува својата посветеност кон спортот и планинарењето.

Фото: од албумот на ПСК „Двете уши“


Last modified on Четврток, 22 Август 2019 - 12:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ: Зголемувањето на пензите реалност со СДСМ

Претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав

Повеќе

Гевгелија на меѓународна конференција за бегалците во Шпанија

Гевгелиски искуства од бегалската криза минатата недела беа пренесени на 5-та

Повеќе

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.