Топ Новости

ЗПСК „Кожуф“ на Младински Балкански планинарски средби 2019

Недела, 25 Август 2019

Во селото Вратница, општина Јегуновце, оддалечено само 20 километри од Тетово, сместено на 750 метри надморска височина во пазувите на Шар планина, викендов беше местото каде се реализираа Младинските Балкански планинарски средби. Домаќин на настанот кој собра над 50-тина планинари од Балканот беше Планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово.

На Балканските младински планинарски средби учество зедоа планинари и подмладок од пет Балкански земји: Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска. Истите беа резервирани за клубовите оснивачи на Балканските планинарски средби од кои произлезе идејата и организацијата на ист таков вид средби на Балканско ниво, ама посветени на младите планинари. Меѓу сите нив, во улога на оснивачи на БПС и учесници на МБПС спаѓа и ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија.

ЗПСК КОЖУФ Гевгелија на овие средби учествуваше со екипа од осум члена од кои шест млади и двајца возрасни кои ги придружуваа, (Карагонова Милева и Митров Лазар).

Гевгелискиот планинарски подмладок заедно со другите планинари во петокот во попладневните часови пристигнаа во с. Вратница и во дворот на Хостел „Китка“ ги поставија своите шатори за ноќевање. Следните два дена сабота и недела имаа активности: Саботата - изведоа планинарска акција од Сенокос до Петачко водиче каде што имаа планинарски игри местење на шатори, орентација со мапа и друго. Откако се вратија во хостелот имаа забавни активности како и предавање на тема маркирање на планинарски патеки.
Неделата - по утринските вежби и појадок, младите планинари ги собраа своите шатори и со превоз се упатија во с.Лешок каде го посетија Лешочкиот Манастир со што официјално завршија планираните активности од програмата на Младинските Балкански Планинарски Средби.
На крајот од дружењето, по традиција се бираше следниот домаќин на средбите. Среќата да домаќинува и да ги организира младинските балкански средби за следната 2020-та година му припадна на Планинарското друштво „Победа“ од Белград, Србија.

ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија активно продолжува да работи со младите и најавува дека од следниот месец септември почнуваат со организирање на планинарски акции на Кожуф планина за најмладите од општината и соседните општини. Овие активности планираат да ги реализираат заедно со училишните центри од Гевгелија и Богданци со кои минатата година имаа потпишано меморандуми за соработка.

- „Иднината на нашиот планинарски клуб ја гледаме во младите и затоа ќе продолжиме да инвестираме во нив“, велат од ЗСПК „Кожуф“.


Last modified on Недела, 25 Август 2019 - 22:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина музичарот Александар Попов (1933-2019)

Денеска попладне во 86-та година од животот почина познатиот музичар, музички

Повеќе

Бенефициите на поранешните претседатели на тапет кај ДКСК

Антикорупциска денеска побара „Да се раскине договорот за канцеларите на Иванов

Повеќе

Почна внатрешно уредување на реновираните блокови В и Г во студентскиот дом

Пред почетокот на студентската година, од Државниот студентски центар преку

Повеќе

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.