Топ Новости

ПСК „Двете уши“ искачи три врва на Пирин

Понеделник, 26 Август 2019

Во еден ден искачени три врва на Пирин планина и премин преку фамозното седло Кончето, во Бугарија од страна на планинари од гевгелиското планинарско спортско друштво „Двете уши“ е последната акција на ова релативно младо по правно постоење, но составено од искусни планинари гевгелиско планинарско друштво.

Изминатиот викенд, поточно саботата, ПСК „Двете Уши“ со шест члена и „Free Hikers“ од Неготино со два члена успешно го исполнија зацртаното од оваа тура.
Со прекрасно чувство и компактност на екипата, осумчлената екипа тргна од Хижа Вихрен 1.972 м.н.в преку Премката и под Кончето се искачија на Бански Суходол 2.884 м.н.в, потоа преку седлото Кончето се упатиле на врв Кутело 2.907 м.н.в. Од Кутело се спуштиле до Премката и започнало искачувањето на Вихрен 2.914 м.н.в, највисокиот врв на Пирин, а трет по височина на Балканот. Врвот беше успешно искачен од цел тим. Патеката по која се движеше екипата гевгелиски и неготински планинари изнесуваше 12 километри по камењар и карпест терен.
Екипата беше илустративно расположена дел од атмосферата да ни' сподели преку видео во прилог.
Last modified on Понеделник, 26 Август 2019 - 13:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина музичарот Александар Попов (1933-2019)

Денеска попладне во 86-та година од животот почина познатиот музичар, музички

Повеќе

Бенефициите на поранешните претседатели на тапет кај ДКСК

Антикорупциска денеска побара „Да се раскине договорот за канцеларите на Иванов

Повеќе

Почна внатрешно уредување на реновираните блокови В и Г во студентскиот дом

Пред почетокот на студентската година, од Државниот студентски центар преку

Повеќе

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.