Топ Новости

ПСК „Двете уши“ искачи три врва на Пирин

Понеделник, 26 Август 2019

Во еден ден искачени три врва на Пирин планина и премин преку фамозното седло Кончето, во Бугарија од страна на планинари од гевгелиското планинарско спортско друштво „Двете уши“ е последната акција на ова релативно младо по правно постоење, но составено од искусни планинари гевгелиско планинарско друштво.

Изминатиот викенд, поточно саботата, ПСК „Двете Уши“ со шест члена и „Free Hikers“ од Неготино со два члена успешно го исполнија зацртаното од оваа тура.
Со прекрасно чувство и компактност на екипата, осумчлената екипа тргна од Хижа Вихрен 1.972 м.н.в преку Премката и под Кончето се искачија на Бански Суходол 2.884 м.н.в, потоа преку седлото Кончето се упатиле на врв Кутело 2.907 м.н.в. Од Кутело се спуштиле до Премката и започнало искачувањето на Вихрен 2.914 м.н.в, највисокиот врв на Пирин, а трет по височина на Балканот. Врвот беше успешно искачен од цел тим. Патеката по која се движеше екипата гевгелиски и неготински планинари изнесуваше 12 километри по камењар и карпест терен.
Екипата беше илустративно расположена дел од атмосферата да ни' сподели преку видео во прилог.
Last modified on Понеделник, 26 Август 2019 - 13:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ: Зголемувањето на пензите реалност со СДСМ

Претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав

Повеќе

Гевгелија на меѓународна конференција за бегалците во Шпанија

Гевгелиски искуства од бегалската криза минатата недела беа пренесени на 5-та

Повеќе

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.