Топ Новости

ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија на Пирин планина

Вторник, 03 Септември 2019

Крајниот викенд од осмиот месец од годината на планинарскиот спортски клуб „Кожуф“ ид Гевгелија беше планиран за искачување на врвот на Олимп во Грција, како 44 акција во текот на нивната програмска година. Но, поради презафатеност и резервираност на ноќевања од други планинари од Планинарскио дом на Олимп им било јавено дека немаат место за сместување и престој на планинарите од Гевгелија. Така, викендот на активности не пропадна. Пирин беше следната дестинација за августовското искачување на планинарите од „Кожуф“ Гевгелија.

- „Одлуката падна да се искачуват врвови од мраморниот дел на Пирин и тоа трите највисоки мермерни врвови Кутело II 2.908 мнв, Бански Суходол 2.884 метри и Вихрен 2.914 метри надморска височина. Попатно беше планирано искачување и на врвот Кутело I, и преку познатото седло на Пирин планина Кончето“, велат за својата акција одлучните планинари на „кожуф“.

Акцијата започна 31ви август сабота во 7 часот кога од Гевгелија тргна група составена од 15 членови на ЗПСК „Кожуф“ и двајца гости од Битола со намера да ги искачат трите врва на Пирин планина. Пред самотоискачување планинарската група од Македонија била сместена во планинарскиот дом Вихрен кој се наоѓа на височина од 1.972 мнв. Првата прошетка и запознавање на теренот беше до езеро Окото.
Следниот ден рано наутро во 5 часот уште незазорено во првиот час од искачување со челни батериски ламби 17-члената екипа го започна искачувањето. Патеката на движевме беше: од Планинарски Дом Вихрен - Казаните - Премката - врв Кутело I - Кутело II 2.908 мнв - седло Кончето - врв Бански Суходол 2.884 мнв - Премката - врв Вихрен 2.914 мнв (искачен од задната страна) - Планинарски Дом Вихрен.
Седлото Кончето кое се наоѓа помеѓу врвовите Кутело II и Бански Суходол е каменест и недобредојден, бидејќи се оди по самата ивица на која има поставено сајла и потребна голема внимателност за да се помине тој дел, а и искачувањето на врвот Вихрен од задната страна е искачување по карпи со голем нагиб на кои има поставено синџири, па така
групата беше распоредена секој со својата физичка спремност да достигне одредена цел.
- „Најголемиот дел од екипата ја помина целата патека, некои го искачија Кутело II и Вихрен додека имавме и група која го искачи само Вихрен по планинарската патека која е најпосетувана. Со оваа акција се покажа дека во нашиот Клуб ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија може да учествуват на акции сите членови кои сакат да планинарат без разлика на возраста. Се' што е потребно за планинарење е желба и акттивно планинарење со кое се доаѓа до кондициона подговеност за акциите“ велат од гевгелискиот планинарски спортски клуб „Кожуф“.


Last modified on Вторник, 03 Септември 2019 - 19:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ: Зголемувањето на пензите реалност со СДСМ

Претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав

Повеќе

Гевгелија на меѓународна конференција за бегалците во Шпанија

Гевгелиски искуства од бегалската криза минатата недела беа пренесени на 5-та

Повеќе

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.