Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ПСК „Двете уши“ традиционално на „Солунска глава“ (2.540 мнв)

Понеделник, 04 Ноември 2019

Традиионално 6-то искачување на врвот Солунска Глава (2.540 м.н.в) и годинава привлече стотина учесници во организација на ПСК „Чеплес“ од Велес. Меѓу традиционалните гости учесници на искачувањето и гевгелиските планинари кои веќе ги имаат изодено овие патеки, но сега со ново име ПСК „Двете уши“ и ново знаме развиорено на 2.540 метри над морската рамнина од земјината топка.

Четири планинари на ПСК „Двете Уши“ од Гевгелија, викендов зедоа учество на планинарската акција посветена на 75 годишнината од ослободувањето на Велес од фашистичкиот окупатор.

Искачувањето беше во два дена. Маршутата на ова искачување беше село Папрадиште - Планинарски дом „Чеплес“ - врв Солунска Глава 2.540 етри надморска височина, со тоа што движењето од Папрадиште до Чеплес беше ноќно.
Временските услови за искачување на врвот не беа погодни. Врвот се искачуваше по густа магла, ситен дожд и ветер од околу 60 километри на час и температури под нулата.
Патеката е средно тешка со должина од 15 км во двата правца.
Организаторот ги подготви учесниците на традиционалното искачување на Солунска глава за условите и потребната опрема која треба да ја поседува секој учесник на акцијата за искачување во зимски услови (јакна против ветер, топла јакна, кабаница, полар, капа, нараквици, зимни чевли, топли чорапи, енергетски барови, апетисани, чоколадо и минимум 2 литри вода).

Партизанските чети ги немаа овие услови во текот на НОБ кога ги поминуваа овие планински предели. Но, упорноста победува и раѓа нови вредности како ова традиционално искачување на Солунска глава организирано од велешките планинари, во пресрет на 9-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Велес.

Нашите гевгелиски планинари спортски подготвени, без бремето на славните партизански борбени патешествија имаа време да се посветат и на есенските глетки на планинарските убавини, патеките послани со опаднати лисја, сртовите во магловитиот отсјај, мирниот од на колоната планинари, верната придружба од кученцата домашни миленици.

Нека им е вечна слава на борците кои овде ја трасираа слободата на нашата земја. Нека им е честит Денот на слободата на велешани. Нека им е со среќа искачувањето на гевгелиските планинари и вака посветено да продолжат со нови остварувања. ПСК „Двете уши“ упати Благодарност до ПСК „Чеплес“ за одличната организација и храброста да водат при вакви услови.

 

Last modified on Понеделник, 04 Ноември 2019 - 15:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.