Топ Новости

Се враќаат 7-мо Ноемвриските трки низ Гевгелија

Среда, 06 Ноември 2019

Атлетскиот клуб од Гевгелија што го носи името на Општинскиот празник „7-ми Ноември“ за утре закажува тркачка тура низ улиците на градот. На настанот ќе учествуваат членовите на Атлетскиот клуб, а добредојдени се сите кои сакаат и можат да истрчат едно кругче низ гевгелиските улици.

Така го насловија и настанот „7-мо Ноемвриско кругче низ Гевгелија“. Ќе се трча групно, со лесно темпо неколку километри низ улиците на Гевгелија. Предлог трасата е од Плоштадот „Маршал Тито“ до Железничка, па се продолжува по Булеварот „Гевгелија“. Целта не ја најавија. Очигледно, поважна е пораката да се истрча слободарскиот круг на слободна Гевгелија за Денот на општината, отколку да се прогласуваат победници.

Организаторот, гевгелискиот Атлетски клуб, е новоформирана спортска асоцијација од минатиот месец. Иницијатори се група спортски ентузијасти, кои за утрешниот настан ги покануваат сите кои веќе практикуваат рекреативно трчање, кои трчат на спортски настани, или и оние кои сакаат да трчат да се придружат на Гевгелиското слободарско кругче, утре, четврток 7-ми Ноември, пред Табако, поранешна кафана „Итар Пејо“.
Стартот е закажан во 19:30 часот.

Инаку, во минатото, до пред некои 30-40 години, трките низ Гевгелија беа традиционален спортски настан низ главната улица од Железничката станица до центарот на градот, по повод Денот на општината. Учесници биле ученици од средното училиште, тогашна Гимназија во Гевгелија. Најбрзиот за награда добиваше патики.


Last modified on Среда, 06 Ноември 2019 - 18:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

Богданчанец измамил такси компании од Кавадарци и заработил пријави во Полиција

Богданчанецот Г.К. бил пријавен во ОВР Кавадарци во два наврати за измама на

Повеќе

Јануарска градежна офанзива на општина Гевгелија тешка 373.742 евра

Во првата декада од јануари, со почетокот на календарската и новата фискална

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.