Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Спортски викенд со Гевгелиските спортски клубови „Кожуф“

Понеделник, 11 Ноември 2019

Гевгелиските спортски клубови кои го носат името според нашата планина Кожуф(в)  викендов на спортските терени поминаа различно: фудбалерите победија над прилепска „Победа“, кошаркарите поразени од „Гостивар“, а планинарите го искачија врвот „Двете уши“ на Кожув планина.

Најтешко поминаа кошаркарите со 12 коша разлика помалку од домашниот тим „Гостивар“ со резултат 71:59. Во четвртините само во првата водевме со 1 бод разлика, втората и третата гостиварци дадоа 4, односно 1 кош повеќе, а четвртата четвртина нашите кошаркари останаа без ниту еден погодок, а гостиварци се „растурија“ од 18 погодоци во кошот на кожувци. Со овој триумф „Гостивар“ е лидер во кошаркарскиот шампионат.

Фудбалерите на „Кожуф“ на гостување во Прилеп одиграа за победа со резултат 0:1 на стадионот „Могилата“ над домашниот тим „Победа“. Единствениот погодок беше пласиран во 51-та минута од Лазаревски. Со тоа гевгелискиот фудбалски клуб останува во игра за највисок пласман. На контото имаат вкупно 26 бода со одиграни осум победи, два нерешени натпревари и два пораза, со што останиваат на третата позиција од Втората Македонска фудбалска лига - Исток - 12то Коло, пред ФК „Беласица“ која е прва со 28 поени и ФК „Брегалница 2008“ кој има 27 поени.

Викендов свој спортски ден имаа и планинарите од ЗСПК „Кожуф“ организирајќи го шестиот по ред меморијал „Томе Шутов Критки“. На истиот зедоа учество 70-на планинари од осум планинарски клубови од Скопје, Неготино, Струмица, Кавадарци, Прилеп, Куманово и домаќините од Гевгелија. Во рамките на меморијалот беше искачен врвот „Двете уши“ (1.766 метри надморска височина). На сите учесници (претставници на планинарски клубови) организаторот им додели благодарници.


Last modified on Понеделник, 11 Ноември 2019 - 05:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.