Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Додека дишам се надевам - трка за болни од Пулмонална Хипертензија

Вторник, 26 Ноември 2019

Здружението на граѓани на лица со пулмонална хипертензија „Момент плус“ од Гевгелија во соработка со општините од регионот и Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ организираат хуманитарна трка посветена за лицата со ова ретко заболување, со пораката: „За здив, за лек, за надеж за пациентите со Пулмонална Хипертензија. Секој заслужува подобар живот“, порачуваат организаторите.

Трката ќе се изведува низ територијата на три општини од регионот. Ќе започне од Валандово, ќе продолжи низ Богданци, преку населените места Стојаково и Богородица и ќе заврши со пристигнвање на тркачите во Гевгелија. Целата траса е долга 35 километри. Стартот е закажан на 1 декември (недела) во 10:00 часот во Валандово, до 12:30 се очекува да пристигнат во Богданци, а кон 14 часот да пристигнат на целта во Гевгелија.

Ова е втора хуманитарна трка во Гевгелија организирана од „Момент плус“ со цел да се укаже на потребата од навремена дијагностика и лекарски третман за сите заболени од оваа ретка но опака болест, за која терапискиот третман е особено скап.
Учесниците, тркачи, се ултра маратонци од Македонија, а меѓу нив и редовната поддржувачка на сите трки Валентина од Богданци и тркачи од новоформираниот Атлетски клуб „7-ми Ноември“ Гевгелија.

Покровители на трката „Додека дишам сенадевам“ се општините Гевгелија, Богданци и Валандово, како помагатели се јавуваат „Синотип“ и хотел „Скај“, а медицинската подршка е на „Ројал Медика“.

Организаторите на трката „Dum Spiro Spero* (Додека Дишам Се Надевам) очекуваат гевгеличани да ги дочекат тркачите кои треба да пристигнат во недела околу 14 часот на градскиот плоштад и на таков начин да ја дадат својата поддршка кон хуманитарната спортска манифестација за видливост на проблемот на болните со Пулмонална хипертензија.


Last modified on Вторник, 26 Ноември 2019 - 21:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.