Топ Новости

Додека дишам се надевам - трка за болни од Пулмонална Хипертензија

Вторник, 26 Ноември 2019

Здружението на граѓани на лица со пулмонална хипертензија „Момент плус“ од Гевгелија во соработка со општините од регионот и Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ организираат хуманитарна трка посветена за лицата со ова ретко заболување, со пораката: „За здив, за лек, за надеж за пациентите со Пулмонална Хипертензија. Секој заслужува подобар живот“, порачуваат организаторите.

Трката ќе се изведува низ територијата на три општини од регионот. Ќе започне од Валандово, ќе продолжи низ Богданци, преку населените места Стојаково и Богородица и ќе заврши со пристигнвање на тркачите во Гевгелија. Целата траса е долга 35 километри. Стартот е закажан на 1 декември (недела) во 10:00 часот во Валандово, до 12:30 се очекува да пристигнат во Богданци, а кон 14 часот да пристигнат на целта во Гевгелија.

Ова е втора хуманитарна трка во Гевгелија организирана од „Момент плус“ со цел да се укаже на потребата од навремена дијагностика и лекарски третман за сите заболени од оваа ретка но опака болест, за која терапискиот третман е особено скап.
Учесниците, тркачи, се ултра маратонци од Македонија, а меѓу нив и редовната поддржувачка на сите трки Валентина од Богданци и тркачи од новоформираниот Атлетски клуб „7-ми Ноември“ Гевгелија.

Покровители на трката „Додека дишам сенадевам“ се општините Гевгелија, Богданци и Валандово, како помагатели се јавуваат „Синотип“ и хотел „Скај“, а медицинската подршка е на „Ројал Медика“.

Организаторите на трката „Dum Spiro Spero* (Додека Дишам Се Надевам) очекуваат гевгеличани да ги дочекат тркачите кои треба да пристигнат во недела околу 14 часот на градскиот плоштад и на таков начин да ја дадат својата поддршка кон хуманитарната спортска манифестација за видливост на проблемот на болните со Пулмонална хипертензија.


Last modified on Вторник, 26 Ноември 2019 - 21:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.