Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Хуманитарна трка за болните од Пулмонална хипертензија низ Гевгелија, Богданци и Валандово

Понеделник, 02 Декември 2019

Вчерашниот неделен ден, 1 декември беше во знакот на хуманитарниот полумаратон од Валандово до Гевгелија, долг 35 километри, посветен на болните од Пулмонална хипертензија.

Организатори на маратонот се Здружението на граѓани на лица со пулмонална хипертензија „Момент плус“ од Гевгелија во соработка со општините од регионот и Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“.
Овој несекојдневен спортски настана свое деби имаше лани со организирање на 50 километарски маратон од Струмица до Гевгелија.

Годинава мотото на организаторите беше „Додека дишам се надевам“ порачувајќи дека „Секој заслужува подобар живот, а овие лица заболени од Пулмонална хипертензија секојдневно се борат за здув, за лек, за надеж“.

Маратонците вчера ја започнаа својата хуманитарна трка од центарот на Валандово каде ги испрати градоначалникот Петар Костадинов, а на најпосветената маратонка од Богданци учесничка на бројни маратони низ државата со логото за борба за лек на лицата со пулмонална хипертензија, Валентина Узунова градоначалникот и' додели Благодарница.

На маратонот се придружија и 30-на спортисти и рекреативци со цел подигање на свеста за постоењето на оваа ретка болест и потребата од соодветен третман на заболените од здравствените институции. Пред се' се мисли на обезбедување на потребната медикаментска терапија која е многу скапа. Меѓу нив имаше и рекреативци и атлетичари од Скопје, Велес, Струмица, Богданци и Дојран, како и припадници на Граничната полиција од Чешка.

Ова е втора хуманитарна трка во Гевгелија организирана од „Момент плус“ со цел да се укаже на потребата од навремена дијагностика и лекарски третман за сите заболени од оваа ретка но опака болест, за која терапискиот третман е особено скап.

Покровители на трката „Додека дишам се надевам“ се општините Гевгелија, Богданци и Валандово, како помагатели се јавуваат „Синотип“ и хотел „Скај“, а медицинската подршка беше обезбедена од тим на „Ројал Медика“.

За спортските моменти на слава споделена низ улиците на полумаратонската траса и низ плоштадот во Гевгелија, фото записи од Фејсбук профилот на Ѓургица Каева, претседател на организаторот ЗГПХ „Момонт плус“ од Гевгелија.


Last modified on Понеделник, 02 Декември 2019 - 21:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.