Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ПСК „Двете уши“ солидарно на Солунска Глава (2.540 мнв)

Вторник, 10 Декември 2019

Гевгелиските планинари од Планинарскиот спортски клуб „Двете уши“ овој викенд се солидаризираа со своите колеги по висините и заедно со искачување на врвот „Солунска глава“ се потсетија и оддадоа почит на трагично загинатите алпинисти од Македонија. По повод 21 години од несреќата во која животот го загубија алпинистите: Влатко Боцевски, Бранислав Ристовски, Огњан Филиповски и Предраг Толмачев, во периодот од 06-08.12.2019 година се одржа традиционалното искачување на врвот Солунска Глава, наречен Меморијал „Четворица алпинисти“.
Меморијалниот марш „Четворица алпинисти“ – годинава се одржува по 21 пат, почнувајќи од кобната 1998 година кога со традиционално искачување на врвот Солунска Глава им се оддаде почит на местото каде се споија со висините загинатите алпинисти. Маршот се организира секоја година во чест и сеќавање на Бранче, Влатче, Огњан и Пеџо, членови на Алпинистичкиот клуб „Исак Русо“ од Скопје.

Врвот Солунска Глава се наоѓа на планината Јакупица и е дел од најголемиот македонски планински масив Мокра Планина, со височина од 2.540 метри.

ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ од Гевгелија во заедничка акција со ПСК „Фри хајкерс“ (Free hikers) од Неготино учествуваа на овој марш и ја искажаа својата длабока почит кон загинатите алпинисти.

Last modified on Вторник, 10 Декември 2019 - 15:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.