Топ Новости

Тимот на „Ин-Трејд“ победик на Новогодишниот „Есперо“ турнир во Гевгелија

Среда, 08 Јануари 2020

Викендов (на 4-ти јануари) заврши традиционалниот „ЕСПЕРО“ - новогодишен турнир во мал фудбал во Гевгелија на кој учество зедоа 24 екипи од 12 наслени места од Гевгелија и регионот, со следниот финален пласман:
Прво место: „Ин трејд“ Гевгелија
второ место: „МЕМ Вочар“ Гевгелија
трето место: „Алупласт ПЕГО агрофруит“ Јосифово
четврто место: „Ресторан Крим“ Гевгелија.

Првопласираниот тим на „Ин-Трејд“ го совлада „Мем вочар“ со резултат 1:0 и освои награден фонд од 120.000 денари. Поразениот тим во финалето за освоено второ место доби 80.000 денари. Третото место го освои екипата на „Алупласт ПЕГО Агрофруит“ од Јосифово која со 3:2 славеше во дуелот со „Ресторант Крим“, за кој следуваше парична награда од 40.000, а поразениот утешна награда од 20.000 денари.

Поединечниот ангажман на теренот во конкуренција најдобар играч, голман и голгетер повторно беа воочени и прогласени од редовите на првите три екипи од финалето на турнирот, Така, за пожртвуваноста на теренот, наградата за најдобар фудбалер му припадна на Мартин Тодоровски од победничката екипа „Ин трејд“. Наградата за најдобар голгетер ја понесе Марјан Костадинов од екипата на „Алупласт Пего Агрофруит“, а најдобар голман беше Едо Прелевиќ од екипата на „Мем Вочар“.

Новогодишниот турнир во мал фудбал „Есперо 2019/20“ и годинава по традиција го организираше ФК „Кожуф“ од Гевгелија, под покровителство на Општина Гевгелија.

На двонеделниот фудбалски празник во Гевгелија, на Новогодишниот турнирот во мал фудбал „Есперо 2019/2020“ учествуваа покрај сениори и јуниори и цицибаните на ФК „Кожуф“ под водство на бојана Ивановска, и тоа од: Гевгелија, Кавадарци, Возарци, Богданци, Моин, Богородица, Негорци, Скопје, Долни Дисан, Фурка, Чалакли и Јосифово. Аплаузи за учесниците, пехари и награди за победниците и спортски потстрек за нови успеси за сите до следниот турнир во мал фудбал во Гевгелија.


Last modified on Среда, 08 Јануари 2020 - 16:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

Богданчанец измамил такси компании од Кавадарци и заработил пријави во Полиција

Богданчанецот Г.К. бил пријавен во ОВР Кавадарци во два наврати за измама на

Повеќе

Јануарска градежна офанзива на општина Гевгелија тешка 373.742 евра

Во првата декада од јануари, со почетокот на календарската и новата фискална

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.