Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ЖРК „Гевгелија“ со пехар за III место на меѓународен турнир во Инџија

Вторник, 21 Јануари 2020

Пехар за освоено Трето место за ракометарките на ЖРК „Гевгелија“ и признание за најдобар стрелец за Јасмина Попова, се двете награди што ги освоија гевгелиските ракометарки на Меѓународниот женски турнир во ракомет „Куп на пријателството 2020“ што се одржа во Инџија, Република Србија.
За домаќинството се погрижија Ракометниот сојуз на Србија и Војводина, Сојузот на спорт на општина Инџија и претседателот на општина Инџија, Владимир Гак.
На овој турнир кој за првпат беше организиран во Инџија, нашите ракометарки учествуваа со женски ракометни екипи од збратимените градови од Србија, Македонија и Босна и Херцеговина: ЖРК „Гевгелија“, ЖРК „Турбина“ од Јабланица, ЖРК „Младост“ од Нова Пазова и ЖРК „Железничар“ од Инџија.
На листата за најдобри стрелци се запиша нашата гевгеличанка, Јасмина Попова, за што беше наградена.
Г-динот Гак им се заблагодари на збратимените општини за учеството на овој Меѓународен турнир и ја поздрави оваа иницијатива со која се создаваат услови за проширување на соработката на спортски план.

Инџија и Гевгелија веќе имаат редовни гостувања на културно-уметничките друштва и фолклорни ансамбли како „Танец“ и „Бојмија“, а на спортски план првата соработка пред три децении наназад ја остваруваа ученичките тимови на средните училишта од Гевгелија и Инџија. Многу голови паѓаа ,многу ученици ги следеа настапите на своите и гостинските тимови, многу пријателства се создаваа.
Ракометарките од Гевгелија по турнирто кој за прв пат ги собра на спортски дуели тимовите од збратимените градови со Инџија, дома се вратија почестени од убавата натпреварувачка атмосфера, од другарувањето со останатите ракометарки од збратимените општини и од прекрасното гостопримство на домаќините од општина Инџија.


Last modified on Вторник, 21 Јануари 2020 - 16:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.