Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Гевгеличанецот Узунчев ќе игра за пионерската ракометна репрезентација на Македонија

Сабота, 01 Февруари 2020

Младиот ракометар Тодор Узунчев, член на РК „Партизан 2016“ од Гевгелија ја помина успешно селекцијата на пионерските ракометни селектори на Македонија и во избор од 46 кандидати родени 2004/2005 година стана член на Македонската пионерска ракометната репрезентација.

Изборот да заигра во дресот на нашата држава и да ја претставува на првиот меѓународен турнир годинава што ќе се одржи во Романија, ја донесоа македонските ракометни пионерски селектори Раде Стојановиќ и Кирил Атанасовски.

- „Ова е голем успех за нашиот Тодор! Му посакуваме многу среќа, понатамошни успеси и многу натпревари во дресот на репрезентацијата на Македонија!“ изјавуваат од РК „Партизан 2016“, посебно гордите тренери на Тодор и на гевгелискиот клуб „Партизан“, Мите Јанев и Зоки Кајтазов.

Узунчев влезе во изборот на првата пионерска постава која брои 17 избраници на Стојковиќ и Атанасовски. Меѓу нив доминираат ракометари од скопските тимови „Вардар“, „Металург“, Бутел, Аеродром. На собирот за селекција кој се одржа 14 декември минатата година во Скопје, во конкуренција беа и тројца ракометари од РК „Младост“од Богданци, но селекцијата ја помина само Стојанче Наумовски.

Првиот собир на избраниците на Стојковиќ и Атанасовски е закажан за 13 февруари со почеток во 14:00 часот, а ќе се одржи во спортската сала во Автокоманда.

Повикани ракометари:

1. ДАВИД БРЕСТОВАЦ - РК МЕТАЛУРГ
2. НАУМ СИМЈАНОВСКИ - РК БУТЕЛ
3. ИВАН ГАЛЕВСКИ - РШ КЛ7
4. НИКОЛА РИСТЕСКИ - ГРК ОХРИД
5. МАРИО СТОЈАНОВСКИ - РК ВАРДАР
6. ТОДОР УЗУНЧЕВ - РК ПАРТИЗАН - ГЕВГЕЛИЈА
7. СТОЈАНЧЕ НАУМОВСКИ - РК МЛАДОСТ – БОГДАНЦИ
8. ЕНЕЗ ИДРИЗИ - РК АЕРОДРОМ
9. СЛАВЧО ШУЛЕВСКИ - РШ КЛ-7
10. АНДРЕЈ СТОЈАНОВСКИ - РК МЕТАЛУРГ
11. АНДРЕЈ ПЕТРУШЕВСКИ - РК ВАРДАР
12. ХРИСТИЈАН ПЕТКОВСКИ - РК ВАРДАР
13. НЕНАД БЕЛИСТОЈАНОСКИ - РК АЛУШОВСКИ
14. АЛЕКСАНДАР ПЕТКОВСКИ - РК МЕТАЛУРГ
15. ГЕОРГИЈ СПАСОВСКИ - РК ВАРДАР
16. АЛЕКСАНДАР СТОЈМЕНОВ - РК ВАРДАР
17. МИХАЕЛ ТОТИЌ - РК МЕТАЛУРГ

Ова е прва акција за оваа генерација што ќе одигра два меча против домашната селекција на Романија.
Со среќа Тодоре! Со среќа ракометни пионери на Македонија!


Last modified on Сабота, 01 Февруари 2020 - 02:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.