Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Гевгеличанецот Узунчев ќе игра за пионерската ракометна репрезентација на Македонија

Сабота, 01 Февруари 2020

Младиот ракометар Тодор Узунчев, член на РК „Партизан 2016“ од Гевгелија ја помина успешно селекцијата на пионерските ракометни селектори на Македонија и во избор од 46 кандидати родени 2004/2005 година стана член на Македонската пионерска ракометната репрезентација.

Изборот да заигра во дресот на нашата држава и да ја претставува на првиот меѓународен турнир годинава што ќе се одржи во Романија, ја донесоа македонските ракометни пионерски селектори Раде Стојановиќ и Кирил Атанасовски.

- „Ова е голем успех за нашиот Тодор! Му посакуваме многу среќа, понатамошни успеси и многу натпревари во дресот на репрезентацијата на Македонија!“ изјавуваат од РК „Партизан 2016“, посебно гордите тренери на Тодор и на гевгелискиот клуб „Партизан“, Мите Јанев и Зоки Кајтазов.

Узунчев влезе во изборот на првата пионерска постава која брои 17 избраници на Стојковиќ и Атанасовски. Меѓу нив доминираат ракометари од скопските тимови „Вардар“, „Металург“, Бутел, Аеродром. На собирот за селекција кој се одржа 14 декември минатата година во Скопје, во конкуренција беа и тројца ракометари од РК „Младост“од Богданци, но селекцијата ја помина само Стојанче Наумовски.

Првиот собир на избраниците на Стојковиќ и Атанасовски е закажан за 13 февруари со почеток во 14:00 часот, а ќе се одржи во спортската сала во Автокоманда.

Повикани ракометари:

1. ДАВИД БРЕСТОВАЦ - РК МЕТАЛУРГ
2. НАУМ СИМЈАНОВСКИ - РК БУТЕЛ
3. ИВАН ГАЛЕВСКИ - РШ КЛ7
4. НИКОЛА РИСТЕСКИ - ГРК ОХРИД
5. МАРИО СТОЈАНОВСКИ - РК ВАРДАР
6. ТОДОР УЗУНЧЕВ - РК ПАРТИЗАН - ГЕВГЕЛИЈА
7. СТОЈАНЧЕ НАУМОВСКИ - РК МЛАДОСТ – БОГДАНЦИ
8. ЕНЕЗ ИДРИЗИ - РК АЕРОДРОМ
9. СЛАВЧО ШУЛЕВСКИ - РШ КЛ-7
10. АНДРЕЈ СТОЈАНОВСКИ - РК МЕТАЛУРГ
11. АНДРЕЈ ПЕТРУШЕВСКИ - РК ВАРДАР
12. ХРИСТИЈАН ПЕТКОВСКИ - РК ВАРДАР
13. НЕНАД БЕЛИСТОЈАНОСКИ - РК АЛУШОВСКИ
14. АЛЕКСАНДАР ПЕТКОВСКИ - РК МЕТАЛУРГ
15. ГЕОРГИЈ СПАСОВСКИ - РК ВАРДАР
16. АЛЕКСАНДАР СТОЈМЕНОВ - РК ВАРДАР
17. МИХАЕЛ ТОТИЌ - РК МЕТАЛУРГ

Ова е прва акција за оваа генерација што ќе одигра два меча против домашната селекција на Романија.
Со среќа Тодоре! Со среќа ракометни пионери на Македонија!


Last modified on Сабота, 01 Февруари 2020 - 02:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.