Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Седум врвови во зимски услови искачени од ПСК „Двете уши“ во јануари

Понеделник, 03 Февруари 2020

Планинарски спортски клуб „Двете Уши“ новата година ја започна со искачување на врвови на Кожуф планина. Искачени се седум врвови во текот на месец Јануари.
Предизвикот на овој млад планинарски спортски клуб во текот на зимската сезона на остварувања да не ја замре активноста, пред се' поради присуството на за нас питомата зима на југот, но и секогаш присутните изненадувања, а пред се уживања што ги пружаат патешествијата и искачувањата на нашата блиска планина Кожуф.

Вообичаен термин на планинарските мисии се викендите, а во текот на четирите јануарски викенди, членoвите на ПСК „Двете уши“ оствариле искажувања на седум врвови на Кожуф.
Во дневникот на истварувањата се нотирани:
- успешното искачување на врвот „Двете Уши“ 1. 766м.н.в на 04.01.2020 од Смрдлива Вода 650 мнв,
- потоа следуваше „Чичи Каја“ 1.767м.н.в 05.01.2020 исто така од Смрдлива Вода 650 м.н.в,
- К92 и Зелен Брег лоцирани на 2.166 м.н.в на 07.01.2020 со стартно место од околу 1.000 м.н.в,
- Од Алчак 1.650 м.н.в ги искачувавме врот „Порта“ местен на висина од 2.097 м.н.в на 15.01.2020 ,
- Се извишивме и до „Мала Рупа“ 2.004 м.н.в 19.01.2020 и
- на 26.01.2020 врвот „Ѕена“ 2.067 м.н.в. кој што планинарите го искачиле заедно со врвот „Зелен Брег“ 2.166 м.н.в.

Седум врвови искачени во зимски услови на Кожуф планина во месец Јануари беше нашиот предизвик кој успешно го остваривме и е знак за старт на успешна 2020 година, изјавуваат од раководството на ПСК „Двете уши“.

Скромните почетоци, а високите остварувања со над 70 реализирани акции во текот на 2019 и интензивниот старт на 2020 го најавува ангажираниот годишен акцијашки план на планинарски остварувања на членовите на ПСК „Двете уши“ од Гевгелија. Препознаени по својата посветена планинарска мисија годинава исто како и лани ПСК „Двете уши“ станаа дел од годишната програма за поддршка на спортот во Општината која значи локална буџетска финансиска поддршка за нивните понатамошни програмски остварувања.


Last modified on Понеделник, 03 Февруари 2020 - 17:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.