Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Вучери од Агенцијата за млади и спорт за 2020

Среда, 12 Февруари 2020

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата на спортски клубови и други правни субјекти кои добија ваучери за користење средства за развој на спортот, преку организација на спортски натпревари, манифестации и првенства.

Од 454 спортски клубови од сите области на спортот застапени во државата се наоѓаат и четири клубови од Гевгелија, два од Богданци.

Во групата „А-Олимписки спортови“ се најдоа гевгелиски клубови: ФК „Кожуф“ со 2.400.000 денари (ваучер издаден од 10.02.2020 год.), КК „Кожув“ со ваучер од 8.900.000 денари, РК „Партизан“ добива ваучер од 800.000 денари и Женскиот ракомерен клуб ЖРК „Гевгелија“ ваучер од 900.000 денари.
Вкупната вреност на спортските ваучери од Агенцијата за млади и спорт за гевгелиските клубови за 2020 е 13.000.000 денари, што е двојно повеќе од вредноста на одвојувањата за спорт што ги доделува општина Гевгелија на овие клубови за годинашните спортски активности.

Од општина Богданци на листата на АМС се наоѓаат Ракометниот клуб „Младост“ од Богданци кој добива ваучер од 1.000.000 денари. Од групата „индивидуални спортови“ ваучер за спорт добива и Стрелачкиот клуб „Магнум“ од Богданци со износ од 400.000 денари.

Од општина Дојран ваучер е доделен и на Спортскиот Центар „Истатов“ во вредност од 900.000 денари.

Oваа мерка „доделување ваучери за спорт“ финансиски е тешка околу 10 милиони евра. Со овие средства државата ќе ги помага спортските федерации и клубови откажувајќи се од толкава сума на даночните приходи што ги должат даночните обврзници (фирмите) кои ќе одлучат средствата да ги наменат за спортсите екипи и клубови користејќи ги одредбите од Законот за ослободување од данокот на добивка. Овие средства ќе се слеат за развој на македонскиот репрезентативен, екипен и индивидуален спрот.

 

Last modified on Среда, 12 Февруари 2020 - 09:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.