Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Вучери од Агенцијата за млади и спорт за 2020

Среда, 12 Февруари 2020

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата на спортски клубови и други правни субјекти кои добија ваучери за користење средства за развој на спортот, преку организација на спортски натпревари, манифестации и првенства.

Од 454 спортски клубови од сите области на спортот застапени во државата се наоѓаат и четири клубови од Гевгелија, два од Богданци.

Во групата „А-Олимписки спортови“ се најдоа гевгелиски клубови: ФК „Кожуф“ со 2.400.000 денари (ваучер издаден од 10.02.2020 год.), КК „Кожув“ со ваучер од 8.900.000 денари, РК „Партизан“ добива ваучер од 800.000 денари и Женскиот ракомерен клуб ЖРК „Гевгелија“ ваучер од 900.000 денари.
Вкупната вреност на спортските ваучери од Агенцијата за млади и спорт за гевгелиските клубови за 2020 е 13.000.000 денари, што е двојно повеќе од вредноста на одвојувањата за спорт што ги доделува општина Гевгелија на овие клубови за годинашните спортски активности.

Од општина Богданци на листата на АМС се наоѓаат Ракометниот клуб „Младост“ од Богданци кој добива ваучер од 1.000.000 денари. Од групата „индивидуални спортови“ ваучер за спорт добива и Стрелачкиот клуб „Магнум“ од Богданци со износ од 400.000 денари.

Од општина Дојран ваучер е доделен и на Спортскиот Центар „Истатов“ во вредност од 900.000 денари.

Oваа мерка „доделување ваучери за спорт“ финансиски е тешка околу 10 милиони евра. Со овие средства државата ќе ги помага спортските федерации и клубови откажувајќи се од толкава сума на даночните приходи што ги должат даночните обврзници (фирмите) кои ќе одлучат средствата да ги наменат за спортсите екипи и клубови користејќи ги одредбите од Законот за ослободување од данокот на добивка. Овие средства ќе се слеат за развој на македонскиот репрезентативен, екипен и индивидуален спрот.

 

Last modified on Среда, 12 Февруари 2020 - 09:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

Платите на функционерите намалени на 14.500 денари, одлучи Владата

Априлската и мајската плата на сите државни и именувани функционери ќе изнесува

Повеќе

Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“.

Повеќе

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.