Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ПСК „Двете уши“ со нови работни простории

Петок, 14 Февруари 2020

Гевгелискиот Планинарски спортски клуб „Двете уши“ на 14,5 месеци од своето формирање доби свои работни простории. Општина Гевгелија и Советот на општината му отстапија на користење јавен простор лоциран во Старата гевгелиска чаршија.
Чинот на свеченото отварање на просториите на клубот беше реализиран пред два дена со свечена седница на членовите на ПСК на која учествоваа и гости од локалната самоуправа.
ПСК „Двете уши“ за кратко време се етаблира во спортскиот живот на Гевгелија, најпрво организирајќи над 70 акции во изминатиот период, искачени државни и балкански врвови, учество на меѓународни акции, републички признанија и награди за најуспешните учесници од клубот. Круна на вакавите завидни залагања се препознаените вредности на ангажираните гевгелиски планинари, нивните долгогодишни искуства и поставувањето основа за нови приврзаници на планинарењето и спортот е токму доделувањето на трајни работни простории на клубот, се разбира се' додека работи на линијата на своите програмски цели, а тоа е омасиоввањето на спортот и локални приврзаници на спортот во Гевгелија.

На свечената седница раководството на ПСК „Двете уши“ се заблагодари на соработката и разбирањето на локалната самоуправа, Советот и градоначалникот, а на своите членови им го офијализираше членството во клубот со доделување на членски книшки со грбот и печат од ПСК „Двете уши“.

- „ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ Гевгелија секоја среда со почеток во 19.00 часот одржува редовен состанок кој е отворен за јавноста. Ве покануваме Вас наши сограѓани и сите кои сте дел од оваа заедница како и љубители на планинарските спортови да не посетите, да се информирате и да бидете дел од сите идни планинарски акции.
Ние сме доброволно, непрофитно, невладино, непартиско здружение на граѓани, формирано со слободно здружување на граѓаните заради остварување и заштита на цели, интереси и активности кои се во насока на развој и подобрување на квалитетот на планинарските спортови во општина Гевгелија“, напишаа на социјалните мрежи од Клубот за својата новина со покана до граѓаните да ги посетат и да им се придружат во акциите.

Честитки за успесите, со акции и нови достигнувања да ги полните извештаите на работните состаноци, а витрините со трофеи.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.