Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ПСК „Двете уши“ го искачи врвот Љуботен, на Шара

Понеделник, 02 Март 2020

Зимските искачувања и понатаму остануваат предизвик за планинарите од гевгелискиот ПСК „Двете уши“. Неделва тие го искачија грандиозниот врв Љуботен, од природната убавица Шар планина, висок 2.498 метри надморска височина. Куриозитет во достигнувањето е што искачувањето го реализираа од страната на Косово, од каде пристапот кон Љуботен е пострмен и потежок за искачување поради подлабокиот снег на северната страна од Шара.

Во акцијата учествуваа тројца активни членови на клубот: Дејан Петров, Ристо Картов и Пепи Аврамов.
Патеката беше во должина од 18 километри со совладана висинска разлика од 1.400 м.н.в.  Организатор на акцијата беше „I lоve hiking“ од Скопје. 
Со ова, членовите на Планинарскиот спортски клуб „Двете уши“ од Гевгелија ги продолжуваат зимските искачувања во оваа сезона. Забележителна беше активноста на искачување на врвовите на Кожуф во зимски услови на почетокот од годинава.
- „Во наредните викенди до 21.03 имаме уште три викенда од календарската зима во кои ни е во план да искачуваме уште врвови“, велат од раководството на клубот.


Last modified on Понеделник, 02 Март 2020 - 20:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.