Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

ПСК „Двете уши“ го искачи врвот Љуботен, на Шара

Понеделник, 02 Март 2020

Зимските искачувања и понатаму остануваат предизвик за планинарите од гевгелискиот ПСК „Двете уши“. Неделва тие го искачија грандиозниот врв Љуботен, од природната убавица Шар планина, висок 2.498 метри надморска височина. Куриозитет во достигнувањето е што искачувањето го реализираа од страната на Косово, од каде пристапот кон Љуботен е пострмен и потежок за искачување поради подлабокиот снег на северната страна од Шара.

Во акцијата учествуваа тројца активни членови на клубот: Дејан Петров, Ристо Картов и Пепи Аврамов.
Патеката беше во должина од 18 километри со совладана висинска разлика од 1.400 м.н.в.  Организатор на акцијата беше „I lоve hiking“ од Скопје. 
Со ова, членовите на Планинарскиот спортски клуб „Двете уши“ од Гевгелија ги продолжуваат зимските искачувања во оваа сезона. Забележителна беше активноста на искачување на врвовите на Кожуф во зимски услови на почетокот од годинава.
- „Во наредните викенди до 21.03 имаме уште три викенда од календарската зима во кои ни е во план да искачуваме уште врвови“, велат од раководството на клубот.


Last modified on Понеделник, 02 Март 2020 - 20:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

Платите на функционерите намалени на 14.500 денари, одлучи Владата

Априлската и мајската плата на сите државни и именувани функционери ќе изнесува

Повеќе

Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“.

Повеќе

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.