Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

AK „7-ми Ноември“ Гевгелија со 19 членови на полумаратон во Грција

Понеделник, 09 Март 2020

Во неделата, во местото Катерини, Република Грција се одржа 11-тото издание на „Katerini run“ кое на едно место собра 1.200 учесници од 17 држави од светот. Меѓу нив имаше и претставници од Македонија, а нашиот град успешно го претставуваа 19 учесници-атлетичари од Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“. Се трчаше полумаратот 21,097 километри и трка од 5 километри.
Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија зеде учество на овој меѓународен спортски настан настан со најбројна екипа составена од 19 свои членови, со што ова претставуваше нивно најбројно учество на една трка.
На главната трка во полумаратон настапија 9 учесници од Гевгелија, од кои најбрз беше Марјан Ризов кој ја истрча патеката за 1 час 37 минути и 20 секунди со што заврши на 94-то место во генерален пласман.
За 39 секунди зад него беше и другиот наш член Стојан Делев. Следен беше Тоше Петков кој истрча сопствено најдобро време.

На пократката патека од 5 километри имавме 2-ца наши членови во топ 10, со тоа што Атанас Епов заврши на 6-то место со време 19:05, а Тоше Анчев на 9-то место со 19:45. Никола Ковачев беше 16-ти со личен рекорд. Времето беше променливо, особено на полумаратонот каде учесниците беа соочени на одредени делови со дожд и ветар.

По четириипол месеци од своето формирање и учество на шест меѓународни спортски настани во државата и околните Балкански земји, Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија искажува солидно темпо на активности како млад, но надежен спортски клуб. Формиран е при крајот на минатата година, со деби на уличните трки во градот по повод општинскиот празник „7ми Ноември“ по кој го носат и името. Досега, организирано учество со боите на Македонија и логото од Гевгелија имаа на полумаратоните во Љубљана, Софија, Солун и Ксанти, како и на два настани организирани од здружението „Момент плус“ за пулмонална хипертензија и во чест на Благој Истатов.

Нивните програмски заложби како клуб се да го продолжат темпото на спортски учества оставајќи белег на активен локален атлетски клуб со успешен настап на меѓународни спортски настани. Следни настани на кои веќе го планираат своето учествуво наредните месец дена се Кавадаречки полумаратон „Трчаме кон целта“ како и 10 километарската трка во Солун.

 

Last modified on Понеделник, 09 Март 2020 - 12:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.