Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

ПСК „Двете уши“ за еден ден искачија три врва на Кожуф

Понеделник, 22 Јуни 2020

Членовите на најмладиот планинарски спортски клуб во Гевгелија „Двете уши“ вчера, недела, реализираа ретка, но и тешка акција на Кожуф планина за чие спроведување се бара физичка спремност, кондициона истрајност и одлучност.
Во еден ден искачија три врва: најпрво Ѕена лоциран врв на 2.067 метри надморска височина, потоа врвот Зелен Брег 2.166 м.н.в и за финиш Порта 2.097 м.н.в. Притоа, совладана е висинска разлика од 1.500 метри со изодена, искачена и совладена висинска должина од 26,5 километри.
Стартот и финишот на акцијата беше од Аџибарица. Осумчлената екипа беше подготвена за сончев пречек на Кожуф, со малку облаци, после и дожд, но задоволството со трите искачени врва беше круна на нивниот спортски исполнет ден - недела.

ПСК „Двете уши“ за време на корона епидемијата паузираше со реализација на својата програма за 2020 година, а со олабавувањето на мерките и отварањето на слободно движење низ планинсите простори во државата, еве ги на акција. Веруваме дека еланот и акумулираната енергија ќе ги натера на уште поголеми остварувања.


Last modified on Понеделник, 22 Јуни 2020 - 15:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.