ПСК „Двете уши“ за еден ден искачија три врва на Кожуф

Понеделник, 22 Јуни 2020

Членовите на најмладиот планинарски спортски клуб во Гевгелија „Двете уши“ вчера, недела, реализираа ретка, но и тешка акција на Кожуф планина за чие спроведување се бара физичка спремност, кондициона истрајност и одлучност.
Во еден ден искачија три врва: најпрво Ѕена лоциран врв на 2.067 метри надморска височина, потоа врвот Зелен Брег 2.166 м.н.в и за финиш Порта 2.097 м.н.в. Притоа, совладана е висинска разлика од 1.500 метри со изодена, искачена и совладена висинска должина од 26,5 километри.
Стартот и финишот на акцијата беше од Аџибарица. Осумчлената екипа беше подготвена за сончев пречек на Кожуф, со малку облаци, после и дожд, но задоволството со трите искачени врва беше круна на нивниот спортски исполнет ден - недела.

ПСК „Двете уши“ за време на корона епидемијата паузираше со реализација на својата програма за 2020 година, а со олабавувањето на мерките и отварањето на слободно движење низ планинсите простори во државата, еве ги на акција. Веруваме дека еланот и акумулираната енергија ќе ги натера на уште поголеми остварувања.


Last modified on Понеделник, 22 Јуни 2020 - 15:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.