Топ Новости >

Во чест на Мурато ПД „Кожуф“ го искачи „Димев врв“

  • Вторник, Мај 16 2017

{flike}


Традиционалниот марш Димитар Илиевски - Мурато и оваа година ги однесе гевгелиските планинари на висините на „Баба“ планина во чест на неуморниот планинар и алпинист од Битола, со искачување на највисокиот врв на планината Баба врвот „Димев врв“ 2601м. 

Димитар Илиевски - Мурато (29 септември 1953 Битола - 10 мај 1989 Непал)
— македонски алпинист, познат како првиот Македонец што ја има искачено највисоката планина во светот — Монт Еверест. Се искачил на 10 мај 1989 г., по што не успеал да се врати во базниот логор и официјално се води како изчезнат.

Димитар Илиевски е еден од најголемите алпинисти во историјата на македонскиот алпинизам и спортот воопшто. Се одликувал со фрапантна љубов кон планините и непоколеблива амбиција за соочување со најтешките предизвици. Во својата богата алпинистичка кариера се има искачено на повеќе планински врвови.

Во негова чест на Пелистер подигнато е спомен-обележје. Посмртно ја има добиено наградата Медал за заслуги на Македонија.

Десет члена екипа на Планинарското Друштво Кожуф Гевгелија во петокот на 12-ти мај тргнаа кон Битола поточно село Нижополе кое се наоѓа во подножјето на планината Баба од каде беше и стартната позиција на планинарите. Попатно до Битола на Гевгелиските планинари им се приклучија и планинари од Неготино и Кавадарци од Планинарското Друштво „FREE HIKERS“, а во Битола им се приклучиле и планинарот од Грција заедно со уште една планинарка од Грција, со кој последните неколку месеци Планинарското Друштво „Кожуф“ има одлична соработка и заедно ги организираа акциите во Грција на Пајак Планина со искачување на врвот Гола Чука како и акцијата во Лутраки со искачување на врвот Сокол.

- „Откако пристигнавме во Нижополе по мала пауза и припрема тргнавме да ја реализираме зацртаната акција за тој ден, а тоа беше Нижополе - планинарски дом Големо Езеро 2218 м.н.в. (преку патеката Дебел рид). По пристигнување на планинарите во домот следеше едно прекрасно дружење со останатите планинари кои беа во домот, а ги имаше од повеке градови, каде и ноќевавме.
Следното утро сабота 13-ти од планинарскиот дом „Големо езеро“ се упативме кон искачување на „Димев врв“ 2601 м. Искачувањето се одвиваше преку Мало езеро, Партизански врв, Широко Стапало се' до врвот Димев. Кога пристигнавме под самиот врв каде што се спојуват двете патеки едната која ја одевме ние од Големо езеро и другата патека од кај Инфо Центарот и Палиснопје, по која беа тргнати поголемиот број на планинари кои пристигнаа во саботата, не' пречека силен ветер кој не следеше до самиот врв. И покрај силниот ветер по патеката се гледаше колона на упорните планинари кои се движеа кон врвот иако силниот ветер им го отежнуваше искачувањето“, вака го опишува последното планинарско патешествие еден од учесниците на Маршот посветен на Мурато, гевгелискиот планинар Ристо Каркалашев.

Така и оваа акција на П.Д.Кожуф заврши успешно, а двајца млади планинари од Неготино кои беа презадоволни од акцијата посакаа да станат членови на нашето планинарско друштво Кожуф и да продолжат заедно со нас да се дружат по планините, изјавуваат гордите гевгелиски планинари.

Од гевгелиското планинарско друштво потсетуваат дека деновиве започнаа и големите експедиции на дел од членовите на П.Д. „Кожуф“ за оваа година, па така двајца членови Горѓи Петков и Милена Карагонова во четвртокот на 11 мај им се приклучија на балканската експедиција „Атлас 2017“ и тргнаа за Африка поточно Мароко со цел да го искачат највисокиот врв на планината Висок Атлас врвот „Тубкал“ 4.167 м.н.в.

 


ВИДЕО: Телото на д-р Георги Петков симнато од Еверест

Јапонски и македонскиот алпинист кои починаа под врвот Еверест по симнувањето во Катманду ќе бидат однесени на аутопсија

Повеќе

Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе

Ѓер ја одбрани титулата во Лига на шампиони

Во драматично финале Ѓер успеја да ја зачува титулата со резултат 27-26

Повеќе

Штипјанецот Емил Павлов - повторно европски првак во карате

Македонскиот каратист Емил Павлов по втор пат во својата кариера стана европски првак во категоријата до 60 килограми

Повеќе

Вардарки влегуваат во финалето на Лига на шампиони

Утре во 18 часот ракометарките на Вардар играат со ланскиот победник Ѓер

Повеќе

Вардар оди во Фајнал 4 на ЛШ

Вториот пласман на Ф4 во ЛШ на Вардар

Повеќе

На 1 мај на 1000 метри до врвот Монт Еверест

Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот ќе искачува 7.800 метри од Монт Еверест

Повеќе

Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

Нерешено со Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лига на Европа

Повеќе

Реал со победа над Баерн

150та победа на Реал Мадрид во Лига на шампиони

Повеќе

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.