Топ Новости >

36-то Традиционално Искачување на Титов врв

  • Петок, Јун 02 2017

{flike}


Традицијата продолжува и годинава во организација на Планинарски Клуб „Љуботен“ од Тетово кое годинава собра 850 планинари со намера да го искачат врвот на Шара од 2.747 метри надморска височина.
Настанот беше дел од прославата по повод "Денот на Европа" организирана од канцеларијата на ЕУ во Македонија, а овогодинешното искачување на Титов врв беше под мотото ПЛАНИНАРСКИОТ ЦВЕТ И ПЛАСТИЧНИОТ СМЕТ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО ! ДА ЈА ЗАЧУВАМЕ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА ЗА ПОЗДРАВА ИДНИНА.
Токму помошта од ЕУ и пораките за животна средина со свој пример и учество ја потврдија и евроамбасадорот Самуел Жбагор, холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, унгарскиот амбасадор Ласло Иштван Дукс и други.

Организаторот на настанот, претседателот на клубот „Љуботен“ Јован Божиновски настанот го поврза со долгата историја на клубот која датира од пред 92 години и се' уште опстојува благодарение на планинарските амбиции на многуте приврзаници на природата и здравата животна средина.

Меѓу многуте планинарски клубови од Македонија, регионот и Балканот, на годинашниото искачување на Титов врв учествуваа и 10 планинари од ПД „Кожуф“ од Гевгелија. Иако во мајски услови, планината ги пречека со ветер, магла, а наместа и остатоци од снег. За спремните планинари беше доволно 4 часовно искачување, а за тие кои заостануваа се создаде колона пред самиот врв. Целата траса е во должина од 14 километри во еден правец..

Нашите членови Каркалашев Ристо и Карајкова Љубица оваа искачување на Титов врв го направија заедно со групата планинари од Планинарскиот Клуб „Балкан“ од Белград Србија на која им беше водич Миланка Арсиќ. Оваа искусна планинарка овој месец ќе биде водич на Балканската Експедиција „Дамаванд“ (5.671 м.н.в.) што ќе се изведе во Иран во периодот од 28 јули до 6 август. Нашите гевгелиски планинари имаат пријавено учество на 3-4 свои членови за истата експедиција, така што оваа искачување на планинарите од гевгелиски „Кожуф“ им беше прва контролна акција пред искачувањето на „Дамаванд“.

Според информациите на организаторот на овогодинешното искачување учествувале 850 луѓе од кои 828 го искачија врвот.


 


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.