Топ Новости >

13-ти планинарски меморијал Кангата

  • Вторник, Окт 24 2017

{flike}


Викендот кој измина 22ри октомври Планинарското Друштво Кожуф Гевгелија го организираше традиционалниот, 13-ти по ред планинарски Меморијал „Димитар Кангов - Кангата“ со искачување на највисокиот врв на Кожуф планина врвот Зелен Брег 2.166 м.н.в.
Овогодинешниот меморијал беше и најпосетен до сега. На акцијата учествуваа 200 планинари и љубители на природата и тоа од повеќе планинарски друштва од Македонија: „Мамути“ од Прилеп, „Орле“ Кавадарци, „Ентузијаст“ Струмица, „Маратон“ Струмица, од членовите на уште три планинарски друштва од Неготино „Фрее Хикерс“, „Антигонеа“, „Серта“.

Планинарите акцијата ја започнаа во 8 часот со старт од местото Алчак па преку Таблата - Марково Езеро се искачија на врвот Зелен Брег 2.166 м. На врвот, домаќините со локум им честитаа на учесниците за реализацијата на акцијата, а беа доделени и благодарници за учесво на планинарските друштва на меморијалот, како и благодарници за најстариот и најмладиот учесник на истиот.
По завршување на искачувањето на врвот учесниците се вратија на краток одмор и топол чај во дворот на планинарскиот дом „Томе Шутов - Кротки“ кој се наоѓа во село Конско.

Меморијалот Кангата се реализира во чест на долгогодишниот планинарски активист и член на гевгелиското планинарско друштво, адвокатот
Димитар Кангов, кој пред 14 години ненадејно почина при учество на меѓународна планинарска акција за искачување на врвот Ѕена на Кожуф планина, што се наоѓа на територија на Република Грција.

Викендот кој измина Планинарското Друштво Кожуф имаше свои претставници и на акција во Црна Гора на планината Проклетие каде беа искачени врвовите Северни врв 2.460 метри и Очњак 2.136 метри. Акцијата беше во организација на Планинарски Клуб „Балкан“ Белград.
Периодот кој следува до крајот на оваа тековна година Планинарското Друштво „Кожуф“ Гевгелија ќе учествува на уште неколку акции, а во ноември месец на 19-ти, поради временските услови, е планирана последната акција од републички карактер за годинава во организација на гевгелиските планинари од ПД „Кожуф“.Фудбалската иднина на Миравци во посета на Градоначалникот

Делегацја составена од 32 дечиња фудбалери, членови на Фудбалскиот клуб „Миравци“ предводени од својот тренер, Бојана Иванова остварија средба со градоначалникот на општина Гевгелија

Повеќе

Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.