Топ Новости >

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

  • Вторник, Јан 30 2018

 {flike}


 Три македонски планинарски друштва ПД „Кожуф“ од Гевгелија, „Ентузијаст“ Струмица и „Фрее фикерс“ од Кавадарци и Неготино викендов се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија.

Целна дестинација на македонските планинари беше највисокиот Црн врв на висина од 2.290 м.н.в. на планината Витоша, планина која се наоѓа во непосредна близина на бугарската метропола Софија. Попатно беше искачен и врвот Камен Дел, кој се смета за еден од најубавите врвови на планината Витоша, бидејќи од неговата висина се гледа Софија како на дланка.

Искачувањето започна во недела на 28 јануари од планинарскиот дом „Борова Гора“ кој се наоѓа на височина од 1.708 м.н.в. Висинската разлика од 582 метри беше искачена под водство на планинарот од домаќинското друштво од Бугарија, Мирослав Спасов кој беше водич на трасата.

- „По предлог на водичот, а во согласност со сите планинари маршутата на движење беше изменета и наместо од врвот да се спуштиме на Планинарски дом „Алеко“, да направиме еден круг и да се вратиме повторно на планинарски дом „Борова Гора“.

Патеката по која се движевме првично се протегаше по прекрасна борова шума прекриена со снежна покривка, а потоа продолживме по чистина со снег која беше во недоглед до врвот, окако го искачивме највисокиот врв на Витоша направивме мала пауза во планинарскиот дом кој се наоѓа на самиот врв. Од највисокиот врв продолживме кон врвот Камен Дел. Од овде продолживме кон планинарскиот дом „Бор“ а отука кон првичното сместувалиште во домот Борова гора“, ги раскажува своите впечатоци гевгелискиот планинар Ристо Каркалашев.

Искачувањето на врвовите на планината Виташа беше изведена во целосна организација на Планинарското друштво „Кожуф“ од Гевгелија. На истата учествуваа 20 планинари, од кои 11 планинари од Гевгелија и уште 9-мина членови на планинарските друштва од Струмица, Неготино и Кавадарци, дочекани од локален планинар и познавач на висините на Виташа.. Водич на трасата долга 19 километри беше Ристо Каркалашев од ПД „Кожуф“, а му помагаше бугарскиот пријател на висините Мирослав Спасов од Софија.
Ова е првата меѓународна акција на која учествуваат планинари од ПД „Кожуф“ Гевгелија во новата календарска година. Следат уште многу висини за овие неуморни поклоници на искачувањата и природниот амбиент што го нудат планините во Македонија, Балканот и светот на кои планираат да учествуваат членовите на ПД „Кожуф“ во текот на годината. 

Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе

Ѓер ја одбрани титулата во Лига на шампиони

Во драматично финале Ѓер успеја да ја зачува титулата со резултат 27-26

Повеќе

Штипјанецот Емил Павлов - повторно европски првак во карате

Македонскиот каратист Емил Павлов по втор пат во својата кариера стана европски првак во категоријата до 60 килограми

Повеќе

Вардарки влегуваат во финалето на Лига на шампиони

Утре во 18 часот ракометарките на Вардар играат со ланскиот победник Ѓер

Повеќе

Вардар оди во Фајнал 4 на ЛШ

Вториот пласман на Ф4 во ЛШ на Вардар

Повеќе

На 1 мај на 1000 метри до врвот Монт Еверест

Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот ќе искачува 7.800 метри од Монт Еверест

Повеќе

Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

Нерешено со Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лига на Европа

Повеќе

Реал со победа над Баерн

150та победа на Реал Мадрид во Лига на шампиони

Повеќе

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн 

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

Градоначалникот на грчката општина Пеонија во посета на Гевгелија

Унапредување на прекуграничната соработка на општина Гевгелија со општина Пеонија преку заеднички европски проект

Повеќе

Трка на келнери во Гевгелија

Група професионални угостителски ентузијасти ја враќаат манифестацијата „Трка на келнери“ во Гевгелија

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.