Топ Новости >

Избрано ново раководство на ПД Кожуф Гевгелија

  • Сабота, Мар 17 2018

 


{flike}


Шестдецениското постоење на ПД „КожуФ“ од Гевгелија продолжува со работа со подмладено раководство.
Изминатот понеделник највисокиот орган на друштвото, Собранието, се собра на Годишно собрание, кое покрај извештајниот карактер имаше и изборен чин. Беше избран нов Претседател на Собранието, Тоше Андонов, нов благајник - Аце Костадиновски (поранешен претседател на ПД „Кожуф“) и нов состав на Претседателство на друштвото кое брои девет членови  (Ристо Каркалашев, Александра Караманова, Владимир Павлов, Лазар Митров, Рајна Малевска, Драган Алчинов, Горѓе Петков, Васко Василев и Александар Маркудов).
Деветмината од претседателството два дена подоцна на првата конститутивна седница ги избраа за претседател на гевгелиското планинарско друштво Ристо Каркалашев, долгогодишниот планинар со 20 годишно членство и активност во друштвото, а за секретар на друштвото мнозинство гласови доби Александра Караманова, еден од помладите членови во друштвото со четиригодишно активно членство и повеќе изведени акции во Македонија и соседна Бугарија.

Сплотеноста на овие планинарски љубители, а со својот ентузијазам и решителност дури неуморни фанатици кон висините изненадува во секој поглед со нови акции, со своите претходни достигнувања (искачувања на врвови во Словенија, Грција, Италија, Србија, Иран...), награди (Златната плакета доделена од Федерацијата на планинарски спортови на Македонија - Скопје, наградата „Даре Џамбаз“ за достигнувања во текот на 2017 од Планинарскиот Сојуз на Македонија и др.), но и планските активности планирани за 2018 година.
За утре, недела 18 март 21 члена екипа од гевгелиското планинарско друштво ќе зеде учество на акцијата за искачување на Ченгино Кале (1.745 мнв.) кое се наоѓа на Малешевските планини кај Пехчево.
Врв на достигнувањата за годинава ќе биде секако изведбата на планираната алпинистичка акција на д-р Ѓорѓи Петков за искачување на највисокиот врв на светот Монт Еверест.

 


Фудбалската иднина на Миравци во посета на Градоначалникот

Делегацја составена од 32 дечиња фудбалери, членови на Фудбалскиот клуб „Миравци“ предводени од својот тренер, Бојана Иванова остварија средба со градоначалникот на општина Гевгелија

Повеќе

Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.