Топ Новости

КК Кожув носи значајни бодови од Скопје

• Понеделник, Апр 02 2018

{flike}

Кожув го совлада Карпош Соколи во Скопје во последниот натпревар од првото коло на плеј-аутот од кошаркарскиот шампионат на Македонија. Гевгеличани запишаа значајни бодови со триумфот од 75-81.

„Соколите“ на домашен терен започнаа ветувачкиа игра со Спенс и Петровски кои во првите десет минути одржуваа егал со нашите кошаркари. Сепак, на теренот се разигра Мишковиќ и до полувремето нанижа 21 поен, така што Кожув по 20 минути на одмор замина со осум поени предност и резултат од 34-42.

Третиот период почна одлично со забележителната игра на Лука Петровски, но Мамузиќ го одржуваше водството од 7-10 поени за Кожув. По поените на Мишковиќ третиот период повторно заврши со предност на гостите и нови десет поени разлика за „кожуфци“. На семафорот беа испишани 52-62 за гостите кои со забележителна предност влегоа во последните десет минути. Дилемите за победникот ги решија Мишковиќ и Воркапиќ, кои со нов бран на поени обезбедија сигурна победа за гевгелиски Кожуф кој славеше со 75-81.

Најефикасни поединци во нашиот победнички тим беа Мишковиќ со 27, Воркапиќ со 15, Мамузиќ со 12 и Шалев со 11 поени. Кај поразениот тим на Карпош Соколи најефикасни беа Петровски со 18 и Спенс со 21 поени.

9-ти Декември-Светски ден на планината

Постхумна плакета за д-р Ѓеорги Петков за животно дело и Признание за постигнати резултати во планинарството за 2018 година на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија

Повеќе

Женските фудбалски надежи од Миравци на селективен камп за репрезентацијата на

Три фудбалерки од Миравци викендов учествуваа на Селективен камп за репрезентативки во Скопје за У-13 и У-15

Повеќе

Роналдо полека, но сигурно урива рекорди

Роналдо успеа да се запише десет пати во листата на стрелци и со тоа  се изедначи со Пијатек, а во петок, во дерби мечот, ќе брка лидерско место на листата на стрелци

Повеќе

Дуелот Македонија-Косово во Гевгелија донесе победа 78:68

На гевгелиски терен македоднската кошаркарска репрезентација обезбеди два бода и останување на лидерската позиција на табелата во групата Б за квалификациите на евробаскет 2021

Повеќе

КФМ, селекторот и домаќинот Општина Гевгелија подготвени за

ВИДЕО: Победнички дух, добра игра и успех на теренот искажаа денеска организаторите на претквалификационата средба меѓу репрезентацијата на Македонија и Косово, во недела во Гевгелија

Повеќе

Евробаскет квалификации MK-Косово во Гевгелија

Во недела на теренот од спортската сала „26 април“ во Гевгелија ќе се соочат репрезентациите на Македонија и Косово

Повеќе

Новиот планинарски спортски клуб „Двете уши“ од Гевгелија со прва акција на

Со искачување на врвот Двете уши, лоциран на 1.766 метри надморска височина, учесниците на ваков акцијашки начин го „крунисаа“ формирањето на планинарскиот спортски клуб по патеките на својот

Повеќе

РК „Партизан“ победник на „Јуниор Куп“ за Југоисток

Со победа на гевгелиските ракометни јуниори од РК „Партизан“ денеска заврши Првиот Јуниорски куп за Југоситокот

Повеќе

Вардар зема бод со Мешков Брест

На гостувањето во Белорусија вардарци успејаа во последната минута да извлечат реми