РК „Партизан“ победник на „Јуниор Куп“ за Југоисток

Недела, 25 Ноември 2018

Со победа на гевгелиските ракометни јуниори од РК „Партизан“ денеска заврши Првиот Јуниорски куп за Југоситокот

 

 

Со победа на гевгелиските ракометни јуниори од РК „Партизан“ денеска заврши Првиот Јуниорски куп за Југоситокот, што се одржа во спортската сала „Млаз“ во Богданци.

На Купот учествуваа четири јуниорски екипи од Гевгелија, Богданци, Струмица и Неготино. Во финалниот дуел настапија РК „Партизан“ од Гевгелија и РК „Вардар“ од Неготино, а победата ја понесоа гевгеличаните со резултат 37:25. Победата со 12 голови разлика беше заслужна за дипломата за освоеното прво место и победничкиот пехар за најдобрите од Првиот Јуниорки Куп одржан на Југоистокот.

РК „Партизан“ беше убедлив и во првиот дел од Купот победувајќи ја екипата на РК „Астарион“ од Струмица со резултат 21:18.
Освен Дипломата и Пехарот за најдобра екипа и освоено прво место на Купот, гевгелиските ракометни јуниори освоија и награда за најдобар играч, која ја понесе младиот Тодор Узунчев.

На Купот беа доделени и награди за второ и трето пласираната екипа и награда за најдобар стрелец.
Од страна на домаќините се натпреваруваше РК „Младост“ од Богданци, кои беа доследни организатори на овој прв куп од ваков вид за јуниорите ракометари.
Се на се' богат и исполнет спортски ден за ракометните јуниори кои на овој начин искажаа спремност да го неговаат ракометот и да бидат доследни наследници на сениорските екипни состави од југоистокот на Макеоднија.

 

Тодор Узунчев, член на РК „Партизан“ од Гевгелија со освоената награда за најдобар играч на Првиот Јуниорски ракометен Куп за Југоистокот на Македонија

Учесниците, организаторите и наградените на Првиот Јуниорски ракометен Куп во Богданци

 

Last modified on Недела, 25 Ноември 2018 - 20:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.