9-ти Декември-Светски ден на планината

Недела, 09 Декември 2018

Постхумна плакета за д-р Ѓеорги Петков за животно дело и Признание за постигнати резултати во планинарството за 2018 година на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија

 

 

Постхумна плакета за д-р Ѓеорги Петков за животно дело и Признание за постигнати резултати во планинарството за 2018 година на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија, додели денеска Федерација на Планинарски Спортови на Македонија.

Настанот се одржа на Матка по повод 9-ти декември - Светскиот ден на планината. Наградите на свечена церемонија ги додели Претседателот на ФПСМ Д-р Јовица Угриновски. Постхумно доделената плакета „Даре Џамбас“ за животно дело и за особен придонес во развивањето на планинарството доделена на Д-р Георги Петков ја прими неговата внука Јасмина Јанева. Признанието за клубот ЗПСК „КОжуф“ го прими претседателот Каркалашев Ристо.

Меѓу останатите клубови со истакнати резултаи во планинарството признанија добија ПСК „Осогово“ од Кочани, ПСК „Голак“ од Делчево и ПК „Македон“ од Скопје.

- „Успехот на нашиот Клуб е благодарение на сите членови кои оваа година макотрпно работеа заедно со раководството на Клубот“, јавно се заблагодарија од ЗСПК „Кожуф“.

 

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија денеска доделу уште три награди:
- За животно дело, на Благоја Дамјаноски од Планинарскиот клуб „Бистра“ – Гостивар, за долгогодишна активност и придонес за развивање на планинарството во Македонија;
- За врвно спортско остварување во планинарството за 2018 година на Александар Кирковски од ПК „Македон“ - Скопје;
- Посебно признание за Буранедин Сали по повод 1000-то искачување на Солунска Глава.

 

Last modified on Понеделник, 10 Декември 2018 - 19:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.