ГАЛЕРИЈА И ВИДЕО: Хуманитарен маратон за болните од ПХ

Недела, 23 Декември 2018

Денешниот хуманитарен маратон наменет за поддршка на болните од Пулмонална Хипертензија и пулмонална фибриоза заврши попладнево со успешен финиш на сите 30-на учесника тркачи и велосипедисти на плоштадот во Гевгелија

 

 

Денешниот хуманитарен маратон наменет за поддршка на болните од Пулмонална Хипертензија и пулмонална фибриоза заврши попладнево со успешен финиш на сите 30-на учесника тркачи и велосипедисти на плоштадот во Гевгелија.

Трасата долга 55 километри од Струмица до Гевгелија маратонците ја истрчаа за шест до седум часа. Иако маратонот немаше натпреварувачки карактер редно е да се одбележи дека првиот маратонец кој пристигна на целта беше Тоше Анчев кој трасата од плоштадот Гоце Делчев во Струмица до плоштадот „Маршал Тито“ во Гевгелија ја истрча за 6 часа и на целта пристигна во 15 часот, сечејќи ја со градите целната лента.
Бројни гевгеличани ги дочекаа маратонците со аплауз за поддршка и за нивниот хуман гест со спортски настан кој бара исклучително здраво тело да потсетат на потребата од подршка на болните од тешките белодробни заболувања кои секојдневно поради болеста се борат за здив.

Хуманитарниот маратон се одржа во организација на Асоцијацијата „Момент плус“ од Гевгелија и Велосипедскиот клуб „Актив“ од Струмица кои со свои велосипедисти учествуваа на маратонот.

 Учесниците на хуманитарниот спортски настан ги поздрави претседателката на Асоцијацијата за ПХ „Момент плус“ од Гевгелија Ѓургица Ќаева која побара да има лек за болните, а поддршка искажа и градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков. 

Тоше Анчев, првиот маратонец кој пристигна на целта, иако настанот немаше натпреварувачки карактер, се обрати пред публиката изјавувајќи дека трча редовно, но денешниот маратон го посвети на гевгеличанката Ѓургица и на сите болни од оваа тешка болест. Со солзи во очите им посака здравје и поддршка за сите нив.

Дочекот на сите учесници во маратонот на градскиот плоштад во Гевгелија заврши со пригодна програма од ученици од гевгелиските училишта. 

 

Last modified on Недела, 23 Декември 2018 - 16:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.